| BlueCupcake a întrebat:

TPU!

Trebuie sa ajung din rosu in albastru. Cum fac? Am incercat o gramada de modalitati si nu stiu ce sa adaug.

Funda! Multumesc!

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu am priceput, ce vrei în realitate.

| BlueCupcake explică (pentru MMihai):

Deci in stanga am o patratica rosie si in dreapta o patratica albastra. Intre sunt mai multe patratele goale. Eu trebuie sa adaug o anumita culoare, in asa fel incat sa ajung din rosu in albastru. Ce culoare trebuie sa adaug?

| MMihai a răspuns:

Zdrangoi,te-a trimis la un cerc al culorilor.
http://www.colorit.ro/blog/pictura/tehnici-de-pictura/teoria-culorilor/
dacă din cerc faci o bandă vei vedea că după albastru trebuie să vină un albastru violet, apoi un violet albastru, violet, violet roșcat, rosu spre violet, roșu închis, roșu deschis.
La culori de ulei de pictură: să zic că plec de la albastru ceruleum, dau peste albastru de cobalt Deschis, albastru de cobalt închis, ultramarin, violet de mangan / violet de mars,/ violet de cobalt Închis, violet de cobalt deschis, Lac de garanță închis, Lac de garanță deschis, roșu de cadmiu foarte închis, roșu de cadmiu închis, roșu de cadmiu deschis, vermillon de cadmiu.
Dacă amesteci 50% roșu cu 50 %albastru iese un fel de violet.
Dacă faci un amestec 75%roșu cu 25% albastru iese ceva între roșu și violet.
Dacă faci un amestec 25%roșu cu 75% albastru iese ceva între violet și albastru.
Vezi cercul culorilor.

| zdrangoi a răspuns:

Citeste aici si incearca :
http://www.colorit.ro/blog/pictura/tehnici-de-pictura/teoria-culorilor/
mai simplu iti spun eu :
Regula fundamentala a teoriei este ca sunt trei culori ce nu pot fi obtinute din combinarea altor culori. Acestea, rosu, galben si albastru sunt cunoscute ca si culori primare.
Deci nu vei reusi niciodata.