| OnlyTheScript a întrebat:

urgent! am necoie de 5 exemple de zei din mitologia greaca care se puteau transforma in diferite animale( spuneti-mi zeul si animalele in care s eputea transforma)! funda

Răspuns Câştigător
| LauraFlorentina12 a răspuns:

Amphisbaena = Șarpe monstruos cu două capete, care se putea deplasa și înainte și înapoi.

Cerber = Câinele tricefal care era paznic al Infernului.

Grifon = Monstru cu trup leonin, cu cap și aripi de vultur, consacrat zeului Apollo

Himera = Monstru cu cap de leu, corp de capra si coada de balaur

Harpii = chipul unei femei bătrâne și corp de pasăre, cu aripi mari și gheare ascuțite, iar acestea răpeau sufletele morților

Phoenix = Pasăre alegorică ce renăștea din propria cenușă. Aceasta seamănă ca formă cu vulturul, dar se deosebește de acesta prin penajul splendid colorat, cu pete de purpură și aur

Typhon = Monstru fabulos, ce avea o sută de capete și șerpi pe trup

Succes :* big grin

| Gdeni a răspuns (pentru LauraFlorentina12):

Interesant! mai da cateva exemple tongue

| LauraFlorentina12 a răspuns (pentru Gdeni):

Wikipedia nu da mai mult de atat laughing.

| Gdeni a răspuns (pentru LauraFlorentina12):

Mi-e greu sa stau sa caut laughinglaughing

| LauraFlorentina12 a răspuns (pentru Gdeni):

E mai simplu sa scrii intrebarea? laughing