| coosmin24 a întrebat:

Cand cititi, cititi in gand sau cu voce tare? Extista ceva deosebiri intre a citi in gand sau a citi cu voce? Modalitatea de citire va ajuta sa percepeti mai bine?

17 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Cititul cu voce este pentru surzi laughing Cum sa citesti cu voce? E ca si cum ai gandi cu voce pe stradá. Cum se vor uita oare oamenii la tine cand tu te gandesti in ce pozitie sa mai faci sex si te apuci sa explici rolling on the floor

Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu intotdeauna cand am vrut sa retin ceva mai usor, am citit cu voce tare. In felul acesta este implicat si auzul in procesul cognitiv, nu numai vazul.

| Corina a răspuns:

Depinde de ce citesti. Parerea mea este ca daca citesti o lectie si vrei s-o inveti, o citesti cu voce tare pentru a o si auzi si pentru a se intipari mai bine in minte. Eu asa am facut cat am fost in scoala si am avut rezultate. Insa daca citesti un roman, nu-l vei citi niciodata cu voce tare, pentru ca atunci se duce tot farmecul lecturii. Dar totul e relativ si depinde de la om la om.
PS. Ti-ai tras freza de vara, ghidusule?

| Petronela a răspuns:

Eu citesc in gand si inteleg ceea ce se povesteste.

| thealchemist a răspuns:

Citirea se face fara voce.
cine te-a invatat sa citesti? invatatoarea aceea nu a facut treaba buna, cititul ar trebui sa fie instinctiv, mult mai rapid decit ai putea tu sa rostesti cuvintele.

| izvordemunte a răspuns:

Eu citesc de obicei in gand, mai putin daca citesc pentru altii sau in engleza sau franceza (daca exersez pronuntia). Memorez mai bine citind in gand, fara sa ii deranjez pe altii. Tin minte ca la scoala nu tineam mai nimic minte cand citeam eu cu voce tare, atentia mergea spre pronuntie si ton.

| Icsulets a răspuns:

Unii inteleg mai bine daca citesc cu voce tare, altii daca citesc in gand. depinde de fiecare persoana.happy

| Nu conteaza a răspuns:

Eu citesc in gand dar de exemplu cand am avut de invatat pentru un examen la o limba straina am citit cu voce tare pentru a mi se intipari in minte accentul, dublele etc. Cand citesti cu voce tare parca tii minte mai repede thinking sau pricepi imediat thinking Asa in gand citesti d cateva ori thinking:d

| fluture2404 a răspuns:

Da, dar depinde ce citesti.

| BloodMagickNecromance a răspuns:

Dacă citești cu voce tare pricepi mai bine conținutul textului/lecturii/cărții/compunerii.
Dacă citești în gând, pricepi la fel de bine, dar nu-ți ajuți cerebelul să priceapă mai bine laughing
Deci totuși există o deosebire.
Dacă citești cu voce tare pricepi tot, iar dacă citești in gând nu mai deranjezi pe nimeni. laughing

| -=AleCS=- a răspuns:

Eu cand citesc in gand nu inteleg absolut nimic laughing si nici nu pot memora, doar daca citesc cu voce tare big grin

| lilstar a răspuns:

Inainte citeam cu voce tare, cand citeam in gand parca nu intelegeam. Dar acum citesc mai bine in gand, dar sa nu ma deranjeze nimeni ca incep sa tip rolling on the floor

| Lilik a răspuns:

Daca invat pentru examene citesc cu voce tare, daca e pur si simplu o lectura, atunci in gand. Dar asta nu inseamna ca, ceea ce voi citi doar in gand nu-mi va si ramane in memorie.depinde acum cat de mult m-a interesat cartea sau articolul respectiv.

| Bimboo123 a răspuns:

Ori ca citesti cu voce tare ori in gand tot somn iti vine corect? deci e cam acelasi lucru happy

| kotoasa a răspuns:

Cititul in gand merge mai rapid si, dupa mine, e mai practic si mai usor, nu cred ca e nevoie glas pentru a constientiza mai bine.

| sunmar a răspuns:

Daca citesc o carte. o citesc binenteles fara voce, asta ca sa pot intra in starea si in lumea respectiva. dar daca citesc o poezie sau versurile unei melodii parca suna altfel cu voce.intonatie.deci cred ca depinde de fiecare individ in parte cum simte si cum percepe vibratiile cititului

| cori_7819 a răspuns:

Si eu cred ca depinde de fiecare persoana. Eu de exemplu citesc in gand dar, cateodata, cand nu ma pot concentra, dupa ce citesc in gand de cateva ori, citesc o data si tare. parca inteleg mai bine asa.