Care au fost modelele voastre literare când eraţi copii?

A fost un timp nu demult când am vrut să să ieşim cu personajele literare masculine în oraş, dar şi unul când le-am îmbătatat de-a binelea. Am dat-o şi pe feminisme la un moment dat si am ridicat statui celor mai puternice personaje literare feminine. Uneori, însă, e mai uşor să dăm în mintea copiilor şi să ne aducem aminte cum era pe vremea când credeam în orice şi citeam poveşti (nu din acelea care te adorm). Nu e greu să vă daţi seama de ce ne-am mobilizat până la urmă şi am alcătuit un top cu personajele literare preferate în copilarile, acele figuri pe care le-am admirat şi precum care ne-am fi dorit să ajungem la un moment dat.

Mary Poppins - Este singurul model literar pe care l-am selectat și care este adult. Probabil niciun alt “om mare” din literatură nu și-a spus cuvântul mai greu ca personajul lui P.L. Travers. Mary Poppins este guvernanta cea mai cool din istoria literară a secolului trecut și de departe figura maternă pe care mulți copii o iubesc chiar și în ziua de azi.

Peter Pan – E imposibil să fii copil și să nu vrei să fii ca Peter Pan, personajul magic, mereu tânăr, care trăiește într-o lume unde totul este bun și frumos, copiii învață să se descurce, oamenii mari sunt doar niște personaje negative, iar fericirea te face la propriu să zbori. Dacă Mary Poppins e cea mai cool guvernantă, atunci cel mai cool personaj literar trebuie să fie Peter Pan, pentru că mulți am vrut să fim ca el când și dacă nu am crește mari.

David Copperfield & Pip - Personajele lui Charles Dickens sunt rupte chiar din amintirile din copilărie ale autorului britanic. Secolul XIX în literatura pentru copii a fost cumva monopolizat de Dickens, ale cărui personaje sunt și vor rămâne în istoria universală unele din cele mai frumoase figuri cu care trebuie să ne întâlnim până la vârsta de 11 ani.

Nils Holgersson – Aici vorbim de copilul neascultător care învață ce înseamnă viața pe cont propriu, ce mult își iubește de fapt părinții abia atunci când nu îi mai are alături să îl dădăcească și cât de importante sunt toate ființele din lume, fie ele oameni sau animale. Relația baiețelului care într-o zi se trezește de mărimea unui degetar i-a adus scriitoarei Selma Lagerlof premiul Nobel pentru literatură în 1909.

Remi – Prin ochii lui Remi, personajul central din romanul “Sigur pe lume” al lui Hector Malot, am învățat ce înseamnă să fii orfan, al nimănui, să găsești consolare și o familie lângă un câine (mulți cred că am plâns când Capi a murit iarna, cumva încercând să îi ofere căldura corpului său lui Remi) și, într-un final, să te bucuri de întregirea unei familii, distruse de dispariția unui copil.

Pinocchio – Cartea lui Carlo Collodi îi învață pe cei mici că nu este nimic în neregulă în a fi altfel și, totodată, oferă o lecție de viață similară aventurilor lui Remi si ale lui Nils: părinții sunt de neînlocuit.

Tom Sawyer & Huckleberry Finn – Aici avem două personaje construite cumva în oglindă față de Remi, Nils și Pinocchio. Prin cei doi, Mark Twain a creat un tipar aventurier, care pleacă în lumea largă să își împlinească cele mai năstrușnice dorințe, care învață cum să se poarte, pe cine să își facă prieteni, cum să se descurce și cum să nu discrimineze.

Mowgli - Valorile familiale și buna relație dintre copii și animale sunt două teme pe care inclusiv Rudyard Kipling, la rându-i laureat cu Nobel (1907), le-a inclus în fantastica poveste a junglei.

Dorothy Gale - O fetiță care învață să fie pe cont propriu și reușește să insufle prietenilor săi încredere în ei înșiși, nu poate fi altfel decat un model de citit cu mare plăcere de cei mici. (citeşte cum am nimerit să îi găsim celebrii pantofi)

Cosette & Gavroche - Cele mai luptătoare modele literare, de la care un copil poate învăța și puțină istorie franceză, sunt Cosette si Gavroche din “Mizerabilii” de Victor Hugo. Cosette este un soi de Cenușăreasă copil, iar Gavroche este tiparul copilului în prag de adolescență, idealist și revoluționar, care, deși sărac, are puterea să viseze la o lume mai bună.

Charlie Bucket – În Charlie putem spune că am găsit modelul modern pentru copiii născuți dupa 1990. Povestea băiețelului sărman, care își iubește familia mai mult ca orice, bine crescut, modest, care ajunge să moștenească magica fabrică de ciocolată a fost inclusă ca poveste inclusiv în manualele de engleză de clasa a șaptea, a devenit un smash hit pe marile ecrane și nu predică decât despre valorile înalte care prevalează în literatura pentru copii inclusiv în secolul XX.

Harry Potter - Nu ești copil normal în ziua de azi dacă nu ți-ai pus postere pe pereți cu Harry Potter, precum o făceau alții cu Backstreet Boys. Acest Superman în miniatură şi Zucherberg al Pottermore (vezi şi ce credem noi despre noua reţea socială a lui Harry Potter) a devenit personajul preferat al cel puțin unei generații de copii în ultimii 12 ani.

Veronica Plăcintescu,

editor Bookaholic.ro

39 răspunsuri:
| PredatoR a răspuns:

Ala de la avatarul meutongue

| Ezyo a răspuns:

Jack London-Coltul Alb
Jules Verne-Capitanul Nemo,-Calatorie spre centrul pamantului,-Calatorie spre Luna,-Insula misterioasa,-Doi ani de vacanta,-Robur Cuceritorul,-Insula zburatoare,-80 de zile in jurul Pamantului,-De la Pamant la Luna,-Cinci saptamani in balon,-Copiii capitanului Grant
Mark Twain - Aventurile lui Tom Sawyer,-Huckleberry Finn,-Print si Cersetor
Karl May-Winettou,-Old Shatterhand
Charles Dickens-Oliver Twist
Radu Tudoran-Cu toate panzele sus...etc.

| DuDux3 a răspuns:

Emil Garleanu

| shadovv a răspuns:

Nu mi vine sa cred ca puteti numii Harry Potter literatura, sunt dezgustat. Copiii nu ar trebui sa caute modele in personaje fabuloase sau semifabuloase ci ar trebui sa primeasca o gura de adevar caci multi nici la varsta adolescentei nu realizeaza care e treaba cu lumea si nu si pun intrebari referitoare la existenta lor.

| Bullweif a răspuns:

Shadovv, ma indoiesc ca ai citit serios ceva la varsta celor catre care se adreseaza articolul asta. De ce sa nu iti faci un model din Harry Potter?laughing sau oricare alt personaj, la urma urmei la fel de imaginar, din carti? pentru ca nu magia o urmaresti, ci faptul ca personajul respectiv e curajos, drept, viteaz, etc happy gandire ingusta cum e a ta nu ne-ar duce nicaieri...

| Necrophagist a răspuns:

Winnetou de la Twain,Alexei de la Dostoievski,medicii lui Dumas si Desmarest,preotul lui Cronin din Cheile imparatiei,Dionis de la Eminescu, D din patul lui Procust(nu chiar un model, eram mic si citeam greu cartea aia insa m-am tinut de ea regasindu-ma in el)

| mariacarolina a răspuns:

Jules verne:prichindel
ion luca caragiale:schite d-l goe..., o scrisoare pierduta
Mihai Eminescu:luceafarul

| Christina a răspuns:

Peter Pan love struck
Caragiale: Bubico love struck

| shadovv a răspuns:

Te rog nu incepe cu citate. Stiu ce inseamna literatura fantastica si sunt foarte de acord cu ea. Eu insumi sunt oarecum pasionat de cateva lumi fantastice. Insa tu nu ai inteles ideea mea. Eu nu pot sa inteleg ce cauta Harry Potter in lista asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună ziua!
Mă bucur că Mary Poppins e pe listă la nr. 1. A fost şi este şi acum personajul meu favorit din lumea copilăriei.

| EvangelineDS a răspuns:

LitaRARE subliniez ''rare '' laughing

| DulceCaLamaia a răspuns:

Bula si Strula.laughing

| ȘtefiȘtef a răspuns:

Marry Poppins si Harry Potter, dar in special Harry Potter :X
H.P a fost, este si probabil va ramane mult timp personajul meu preferat din toate timpurile.
Si... Daca revenim cu picioarele pe pamant, Ciresarii.

| florentinf a răspuns:

Cartea David Copperfield e deadreptul fantastica! ce greutati a trebuit el s-a indure mai ales de ziua lui cand ii murise mama si ramasese singur pe lume! micutu' Davy nu-i avea decat pe ce-i din familia Peggotty si pe cei de la scoala restul nimic! era aproape singur pe lume

| Necrophagist a răspuns:

Mie mi se pare mai interesant cand vorbim de modele ca toti au vrut sa fie orfani

| Bibi16 a răspuns:

Harry Potter

| LoveForShania a răspuns (pentru shadovv):

Buna.
De ce sa nu poti numi Harry Potter literatura?
Dragule spre deosebire de tine aproape toti copiii din lumea asta s-au uitat, si Harry Potter a facut furori, cand intrebi un copil cine e ala Harry Potter e aproape imposibil sa nu iti stie sa iti raspunda.
Si a fost chiar un film okwinking Pana si adultii l-au vizionat.
Si acum nu o da in definitii din literatura si din varsta adolescentei, pentru ca se pare ca ai ramas putin in trecut.

| LoveForShania a răspuns:

Buna.
Sincera sa fiu, eu cand eram mai mica nu prea citeam.
Am citit pana prin clasa a5a-a6a, ma refer sa citesc carti intregi, dupa aceea eram doar cu laptopul dupa minelaughing
Si in clasele alea am citit doar o carte,,,Matilda'', ca si filmul, si e singura care m-a amuzat,in rest pentru mine,,o carte'' inseamna dezinteres, plictiseala, o pot inlocui cu,, mai bine stau pe messlaughing''.
Stiu ca nu e un exemplu bun de urmatwinking
Dar nu-mi place sa citesc.
Mi-e lenelaughing
Si acum pe bune, nu cred ca sunt singura.

| Candace a răspuns:

Remi

| Chicharitos a răspuns:

@skorpio Tin sa-ti spun ca si mie mi-a placut foarte mult Coltul Alb si ca si tine imi plac genul cartilor de aventura. Eu am citit aproape toate cartile pe care le-ai citit si tu. Am citit Winnetou, Coltul Alb, Calatorie spre centrul pamantului, Cinci saptamani in balon(imi place foarte mult Jules Verne), Aventurile lui Tom Sawyer, Huckleberry Finn, Print si cersetor si Oliver Twist. Oricum am citit mai multe carti decat cele mentionate mai sus dar acestea au fost cele care mi-au placut in special.

| Chicharitos a răspuns (pentru florentinf):

Da, si mie mi-a placut foarte mult acea carte. Arata cum s-a descurcat cineva chiar si orfan de mama.

| shadovv a răspuns (pentru LoveForShania):

Si The Lord of the Rings a fost un film. Unul relativ superior lui Harry Potter. Cati oameni au citit opera lui J. R. R. Tolkien dupa ce au vazut filmul? Comoditismul si simplitatea lui Harry Potter atrage mai mult oamenii slabi din punt de vedere intelectual.

| Abandoned2 a răspuns (pentru shadovv):

Dar tu n-ai citit Harry Potter. Un personaj ca Severus Snape se pişă pe toate personajele din Lord of the Rings. Nu vorbi tu de intelect, când nici n-ai citit cărţile, deci vorbeşti în necunoştinţă de cauză dacă consideri Harry Potter ceva simplu, comod, când e de fapt mult mai complex prin poveste lui Lord of the Rings. Sunt atâtea mistere în HP ce se dezleagă în fiecare film sau carte, pe când LotR se concentrează prea mult pe nişte bătălii, pe război, practic, că Tolkien s-a inspirat din realitate cu războaiele mondiale.

| denismaria92 a răspuns:

Hans Christian Andersen.

| David98TM a răspuns:

Pinocchio

| florentinf a răspuns (pentru Chicharitos):

Asa este, mai sus scrie ca-r trebui s-o citim pana la 11 ani, tin s-a le aduc la cunostina ca-i cam imposibil tinand de puterea de intelegere a unui copil de 11 ani eu o citesc acu m la 14 ani, au la 11 ani citeam Omul invizibil de H.G. e mai usoara si dezvolta imaginatia chiar daca e horror o carte care chiar n-ar trebuie s-a no citesti e Sherlock Holmes n-ai cum s-a n-o citesti e excelenta din primele 30 de pagini iti dai seama...Dece modelul meu e Sherlock Holmes (acel Sherlock Holmes care mira lumea cu inteligenta lui ci nu acel S.H. care-l mira pe Watson pentru ca se droga cu morfina

| florentinf a răspuns:

Dece modelul meu e Sherlock Holmes (acel Sherlock Holmes care mira lumea cu inteligenta lui ci nu acel S.H. care-l mira pe Watson pentru ca se droga cu morfina

| lovesunshine a răspuns:

Fiecare cu gusturile lui.Mie mi-au placut si The Lord of the Rings si Harry Potter.Sunt carti cu perspectiva total diferita.Fiecare capteaza prin altceva.Sunt foarte diferite.Tolkien e taticul fantasy-ului, el a inceput.Dar Rowling a adus fantasty-ul in lumea noastra.Si e mult mai probabil ca cei din ziua de azi sa prefere Harry Potter.Important e ca amandoua cartile au fost (si sunt) ceva revolutionar.Dar, cum am mai spus, fiecare cu gusturile lui. P.S: Nu va mai certati!big grin

| shadovv a răspuns (pentru Abandoned2):

Nu e vorba de complexitatea cartii. Eu m am referit in privinta faptului ca filmele au promovat mai mult cartile. Cartile sunt cam praf si nu am nevoie sa le citesc ca sa realizez acest lucru. Nu ma lu a tu pe mine cu perspectiva ta asupra unor banale carti beletristice. Domeniul in care ma misc eu din puncr de vedere literal duce spre existenta, adevarul suprem si filozofie. Poti citii Baltagul, Harry Potter, Aleodor Imparat sau orice alceva dar acest lucru nu te face mai destept iar aceste modele din copilarie despre care se discuta dupa parerea mea au o limitatie extrem de mare asupra gandirii copiilor.

| Geo_1929 a răspuns:

Sinele de cale ferata se monteaza in traverse si nu direct pe pamant. Da o explicatie acestui fapt. [ va rog frumos am la fizica su nu stiu cum sa explic aceasta problema]... [ Dau fundita; o3].multumesc celor care m-au ajutat.