| anonim_4396 a întrebat:

Care e cel mai important autor de romane realiste?

6 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Romanul "Ion" este unul realist obiectiv. dat fiind faptul ca a fost scris de Liviu Rebreanu, ==> ca Liviu Rebreanu este unul dintre importantii autori ai romanelor realiste happy

FlorinGrozea
| FlorinGrozea a răspuns:

Dintre români: Liviu Rebreanu

| NimeniCuActe a răspuns:

Autori celebri de romane realiste sunt consideraţi a fi Honoré de Balzac, Stendhal şi Gustave Flaubert în Franţa, Charles Dickens şi William Makepeace Thackeray în Anglia, Lev Nikolaevici Tolstoi, Feodor Mihailovici Dostoievski și Ivan Sergheevici Turgheniev în Rusia. http://ro.wikipedia.org/wiki/Realism_(art%C4%83)

Reprezentanţi români ai Realismului:

* Costache Negruzzi
* Nicolae Filimon
* Ion Luca Caragiale
* Liviu Rebreanu
http://ro.wikipedia.org/wiki/Roman_realist

| iyli a răspuns:

Liviu Rebreanu happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A fost un cistigator a trei premii Nobel cu trei romane"Adio arme, Pentru cine bat clopotele si Batrinul si marea"Evorba despre Hamingwai.

| elena19 a răspuns:

Cred ca de la noi il avem pe Liviu Rebreanu... asta odata cu romanul "Ion"... sper sa fie de el vorba.,. eu asa stiuwinking