| dark1angel a întrebat:

Care este diferenta dintre culturile orale si cele scrise?

3 răspunsuri:
| pozeanimate a răspuns:

Oral este verbal, dar cea scrisa este pe hartie

| dia733 a răspuns:

Culturile orale sunt cele transmise "din gura-n gura" de la o generaţie la alta, iar cele scrise sunt transmise prin povesti scrise.
Sper ca te-am ajutat!
O zi buna!

| piticuz a răspuns:

Cele orale - cum ai zice "din vorba in vorba" sunt izvoare nescrise... astfel ca pot fi inventate. fara dovezi si cum este si in ziua de azi din vorba in vorba... se ajunge de la "petrica e iepure" la "petrica a omorat un iepure" cam asa cu oralele.
Cele scrise sunt izvoare scrise. documente care atesta (dovedesc) ceva. Prin simpla scriere a lor inseamna ca au existat si au fost scrise de cineva (dovezi palpabile) nu vorbe happy