| asy25 a întrebat:

Care este diferenta dintre grafic design si grafica?

Pe viitor eu as vrea sa lucrez in domeniile de creare a jocurilor, a site-urilor sau a aplicatiilor dar nu inteleg la care din aceste 2 profile sa merg la facultate pentru ca mie mi se pare cam acelasi lucru...:'(

2 răspunsuri:
| Mafiotu007 a răspuns:

Pai daca vrei sa lucrezi la jocuri, nu ai treaba cu grafica design.Aia e photoshop. Poti sa te duci la ASE in Bucuresti la facultatea de cibernetica dar trebuie sa ai cel putin media 9 ca sa te poti descurca acolo.Succes!

| MihaelaDart a răspuns:

Grafica design sau numita grafica pe calculator este cel care lucreaza pe pc cu diferite programe de grafica: corel, photoshop etc.

Grafica este cea facuta de artistul plastic cu penita in tehnici diferite: mixta, cu tus, baitz.

Tu ceea ce doresti dai la facultatea de IT si de acolo la specializarea pe care o vei avea, vei face si asta, adica grafic designer in a creea prin diverse programe de grafica tot ce-ti doresti, fie ele 2/3D sau nu. http://www.infoiasi.ro/bin/Programs/CS3208_11?language=ro