| Julyanna a întrebat:

Care este diferenta intre laptopuri si notebookuri tongue?

4 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

La laptopuri li se mai spune si notebook-uri. Banuiesc ca te refereai la netbook-uri cand ai pus aceasta intrebare. Ei bine, principala diferenta dintre laptopuri si netbook-uri e marimea. Acestea din urma sunt mai micute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Notebooku` n-are unitate de disc iar laptopu` are...

| SmokeyEye a răspuns:

Teoretic în ziua de azi sunt cam acelaşi lucru notebook şi laptop.

Prin anii '90 termenul notebook se folosea mai mult pentru jucării gen Amstrad, adică un fel de agende electronice mai evoluate, pe care puteai să scrii un document, să scoţi la imprimantă, să foloseşti o dischetă, dar cam atît. Prin urmare, era o diferenţă faţă de un adevărat laptop.

Eu zic că în viitor o să apară din nou diferenţa între notebook şi laptop. Pe măsură ce tehnologia evoluează, notebook ar putea să desemneze un portabil de mărime A4, foarte uşor şi cu putere de procesor mică, folosit exclusiv pentru office, citire de ebooks, dat pe Net şamd. Deocamdată lumea se orientează ori spre laptop-uri (care rivalizează la putere cu desktop-urile) ori spre PDA-uri (care-s mult mai mici, fizic vorbind).

| raluca126 a răspuns:

Doar marimea. doar dupa parerea mea laptopul este mai bun.