| master_7023 a întrebat:

Care stii definitia la principiul fundamental? (fizica) FunDabig grin.

Răspuns Câştigător
| SalutTpu a răspuns:

Eu am stiuto dar am uitato happy
Stai sa iau caietul de anul trecuthappy

Nu stiu daca asta e ceea ceti trebuie : Principiul actiunilor reciproce
Daca un corp actioneaza asupra altui corp cu o forta numita actiune atunci cel de-al 2-lea corp actioneaza simultan asupra primului corp cu o forta egala ca modul, pe aceeasi directie si de sens contrar, numita reactiune.

Alt principiu n-am gasit in caiet. Sper sa gasesc ceea ceti trebuie.

| Bellatores a răspuns (pentru SalutTpu):

laughing Asta este principiul al 3 al mecanicii

4 răspunsuri:
| dorikut a răspuns:

Presupun ca te referi la principiul fundamental al mecanicii Newtoniene (clasice) si iti raspund:

"Un corp tinde sa isi pastreze starea de repaus sau de miscare rectilinie uniforma, atat timp cat asupra lui nu actioneaza alte corpuri care sa ii modifice aceasta stare."

Spor la invatat si mai ales la rezolvat probleme!

PS: Daca tot esti la capitolul mecanica, profita de ocazie si ia repede niste note mari la fizica, pentru ca se poate fara prea mare efort.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Principiul fundamental al cui?laughing