| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt caracteristicile muzicii folk de peste tot din lume?

2 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Muzica folk este un curent ce descinde din folclorul american, avându-şi rădăcinile în anii 1930. Părinţii folk-ului sunt consideraţi cântăreţii protestatari din anii Marii Crize. Joe Hill, membru al sindicatului revoluţionar Industrial Workers of the World (IWW), cunoscut şi sub numele de Wobblies; Woody Guthrie (1912-1967); Leadbelly (1885-1949); Cisco Huston (1918-1961). Versurile cântecelor folk sunt caracterizate de o valore poetică, aducând în discuţie problemele vieţii cotidiene, preocupându-se de individ în relaţie cu istoria şi nedreptăţile sociale. Se canta acompaniat de chitara si eventual o tamburina.