| zuzyzuly a întrebat:

Care sunt cei mai mari domnitori ai Moldovei in Evul Mediu?

Funda pentru cel mai bun ras!

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Wow, Florin 08 e probabil unul din cei mai inculti romani in viata...
Revenind la oile noastre, cei mai importanti domnitori ai Moldovei in Evul Mediu ar fi: Dragos(o domnie foarte scurta 1352-53 dar plina de insemnatate istorica), Bogdan I ''Intemeietorul Moldovei'' (1359-65) -acesta a fost de altfel bunicul lui Stefan cel Mare si ctitorul manastirii Bogdana-cea mai veche manastire moldava, Alexandru cel Bun (1400-1432)- recunoscut pentru itnelepciunea sa si capacitatea de a tine o tarisoara mica departe de marile batalii (unul din marii diplomati ai vremii, s-a remarcat prin tratatele de pace dar si prin respectul pe care supusii i-l purtau) si desigur, cel mai ''mare'' domnitor moldav: Stefan cel Mare (numit ''si Sfant'' pentru o scurta perioada de vreme in cartile de istorie romanesti) 1457-1504, renumit pentru victoriile repurtate trupelor otomane si nu numai : Vaslui 1475, Codrii Maslinului 1497 etc...

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

După o serie de mai noi cercetări şi interpretări ale medieviştilor români se consideră că Evul Mediu românesc s-ar situa între anul 271 (e.n)- retragerea trupelor aureliene din Dacia, formarea poporului român ( secolele II - IV )şi pînă pe la a doua jumătate a secolului al XV-lea, începînd cu 1453( Cucerirea Constantinopolelui ) şi culminînd cu anul 1492, anul descoperirii Americii de către Columb. Între secolele IV - XIII se interpune perioada marilor năvăliri ale popoarelor migratoare, pentru ca abia după aceşti ani să se poată vorbi de formaţiuni statale şi apoi state adevărate, acele trei principate ale perioadei madievale şi feudale, Ţara Românească, Moldova şi Transilvania.
În istoria celor trei ţări române, acei domnitori care s-au remarcat în perioada medievală ar putea fi consideraţi:
În Ţara Românească : Litovoi şi Seneslau, apoi Basarab I, întemeietorul ( 1310 - 1352), MIrcea cel Bătrîn ( 1386- 1418), Vladislav ( Vlaicu Vodă) ( 1364 - 1377) şi Vlad Ţepeş ( 1448) şi apoi ( 1456 - 1462)
În Moldova : Dragoş, ( 1352 - 1353), Bogdan I, întemeietorul ( 1359 - 1365), Alexandru cel Bun ( 1400 - 1432), Ştefan cel mare ( 1457 - 1504)
În Transilvania : Glad, Gelu şi Menumorut pînă la cucerirea acestui teritoriu de către unguri iar dintre domnii români cel mai de seamă se va dovedi a fi Ioan Corvin de Hunedoara( Huniade) ( 1441 - 1446 )

| florin08 a răspuns:

Nu existau domnitori in Evul Mediu...In schimb erau dacii si romanii.