| mihaibos10 a întrebat:

Care sunt culorile reci, calde, neutre?

Răspuns Câştigător
| Amivedeta5 a răspuns:

Culori calde:galben, rosu, roz, portocaliu, oranj, etc.
Culori reci:verde, maro, albastru, mov, violet, etc.
Culori nerutre:alb si negru.

| monicutzaMonicutz a răspuns (pentru Amivedeta5):

Mov e tot una cu violet

9 răspunsuri:
| Crucified a răspuns:

Reci: albastru, verde, violet
calde: roşu, portocaliu, galben
neutre: alb, negru

| qwqwwwq a răspuns:

Culori calde : rosu, galben ( imagineaza-ti soarele care e auriu si trenzmite caldura ) si portocaliu format din rosu si galben. Culori reci albastru ( oceanul rece noaptea ), verde ( iarba rece dupa ploaie ) si mov. Neutre : alb si negru care se numesc neutre pentru ca practic ele nu sunt culori doar daca li se adauga o tenta de culoare. Sper ca ti-am fost de ajutor! o zi buna!

| dadine a răspuns:

@ monica99stan mov e diferit de violet in cromatica, e diferenta de tonuri de albastru intre ele.

| monicutzaMonicutz a răspuns:

Reci: albastru, verde, violet
calde: roşu, portocaliu, galben
neutre: alb, negru

| xAnonimă a răspuns:

Culorile reci:
-Albastru
-Verde
-Violet
Culorile calde:
-Rosu
-Portocaliu
-Galben
Culorile neutre:
-Negru
-Alb

| AlexandruShark a răspuns:

Culori calde: galben; rosu si portocaliu
Culorii reci:verde; albastru si mov

| ValeriuMarius1969 a răspuns:

Ce-mi place cati "galbeni" sunt aici, mai ales cei care au inceput si sa explice ce si cum, in fine ca sa revin la remarca, Culoarea galben este o culoare solara. Interesant este ca, desi este o culoare luminoasa, este una din culorile reci ale spectrului.