| LisaJulie a întrebat:

Care sunt primele 10 cele mai cunoscute legende din lume?

5 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Biblia, Coranul si apoi celelalte povesti mistice, in ordinea numarului de adepti.

| MistarGoGu a răspuns:

Guvernul subteran condus de Reptilieni!
Cele 50 OZN-uri ascunse în piramidele din Egipt!
Michael Jackson nu e mort sta ascuns la o babuta din Bogata *( Mures)!

| Dragobeta a răspuns (pentru MistarGoGu):

A incurcat si el Bogota cu Bogata? rolling on the floor

| MistarGoGu a răspuns (pentru Dragobeta):

Da! Liniște, natura, Wc-ul din fundul curții, babe care gătesc sănătos!

| Korkodeln a răspuns:

Legendele sunt un fenomen cultural regional, cele mai cunoscute 10 legende din China nu sunt aceleasi cu cele mai cunoscute 10 legende din India, Japonia, Arabia sau Europa, fiecare regiune culturala are alt set de legende.

In Europa, unde bazele culturii au fost puse de Grecia Antica si Imperiul Roman, cele mai cunoscute ar fi legendele genial stranse in cartea "Legendele Olimpului", toata lumea a auzit de calatoriile lui Ulise, Elena din Troia si asa mai departe.