| yoyouxibi a întrebat:

Care sunt valorile libertatii?

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Libertate, un cuvant cu numeroase sensuri colaterale si inalte valori morale, un cuvant tradus prin tumultul vietii cotidiene romanesti, un cuvant ce contureaza cu o perfectiune nonsalanta manifestarile polivalente ale omului de astazi cat si conditia lui de cetatean al societatii moderne, o societate cladita pe principii si notiuni complementare ce se angajeaza sa respecte in mod principial, drepturile omului modern cat si sa inlesneasca manifestarile acestuia atat timp cat conduita se mentine in limitele bunei educatii, al respectului reciproc, al bunei intelegeri, al bunului simt sau al egalitatii dreptului la exprimare. Pentru a putea profita la maxim de adevaratele valori ale libertatii, s-au daca doriti, ale libertatilor lumii moderne, va trebui sa intelegem in primul rand principiile ce stau la baza conceptului si de ce nu, sa-i intelegem cu atentie propria-i infrastructura ca un indice valoric ce sta ancorat intr-un perimetru bine conturat al realitatii si al acceptabilitatii acestuia. Conceptul de libertate isi gaseste delimitarea logica si precisa intr-un spatiu al interdependentei, el fiind dedicat in exclusivitate diversitatii umane si manifestarilor de orice tip si amploare in care suntem angrenati si antrenati zi de zi alaturi de concetatenii nostri, oameni cu care impartim in mod amiabil de cele mai multe ori spatiul socio-cultural si economic, un spatiu variabil de care depindem atat de mult in evolutia noastra istorica, evolutie bazata pe relatiile interumane ale mileniului al III-lea. Existenta comunitatii tarilor civilizate si avansate din punct de vedere socio-economic este favorizata de practicarea libertatilor cetatenesti, libertati ce isi au inradacinate principiile si manifestarile propriu-zise in actul democratic al fiecarei tari. Pentru a ne dezvolta armonios si in conditii de siguranta maxima trebuie sa tratam actul de libertate cu o maturitate exemplara, sa-I intelegem indeaproape pragmatismul si echilibrul natural ce se deruleaza intre om, concept si manifestarea actului de libertate in sine.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Libertatea este o stare care aduce niste beneficii individului la fel ca iubirea iar lipsa ei cauzeaza neplaceri si neajunsuri. La ce valori te referi sau poate la limite?

| HangIRo78 a răspuns:

Curul taurolling on the floor