| Sorrynel a întrebat:

Ce este cristalizarea?

Răspuns Câştigător
| RyugaHideki a răspuns:

Daca te referi la chimie, atunci cristalizarea este purificarea unui produs prin precipitare.
Principiul metodei:obtinerea produsului solid pur prin separare de impuritati in faza de fluid si recristalizarea lui la temperatura constanta. The End.

5 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna! Operatia chimica prin care dintr-un sistem omogen (solutie sau topitura) se separa, sub forma de cristale, unul sau mai multi componenti.

| zdrangoi a răspuns:

Prin cristal se întelege orice corp în stare solida care are o forma geometrica regulata poliedrica si o structura interna in forma de retea, în nodurile careia se gasesc atomii, ionii sau chiar moleculele corpului respectiv. Forma retelei cristaline este consecinta care se exercita între atomi si adesea chiar între molecule; natura acestor forte determina forma cristalelor, respectiv modul de umplere a spatiului dintre aceste particule.

Prin cristalizare se intelege procesul de separare a fazei solide la solidificarea substantelor topite sau de separare a unei substante solide din solutie.

| ASIGURATORUL a răspuns:

Este procesul prin care substantele lichide sau gazoase se transforma in cristale.

| NuConteazaShinee a răspuns:

Sistemul de cristalizare a corpurilor solide ia în considerare anumite elemente de simetrie. In cristalografie cristalele sunt descrise și clasificate cu ajutorul acestui sistem tridimensional. Există de exemplu sistemul de cristalizare: triclinic, monoclinic, ortorombic, tetragonal, hexagonal și cubic.

| Gugunica a răspuns:

Cind o substanta se transforma dintr-o stare gazoasă, lichidă sau solidă-amorfă în stare solidă-cristalină, adica se formeaza cristale.