| anonim_4396 a întrebat:

Ce este specific Helloween-ului? Adica mancarea...jocurile..legendele....etc!

Răspuns Câştigător
| supermamici a răspuns:

Nu este de la americani. Ei au promovat-o. Este de origina celtica, modificata si recunoscuta de romani (inclusiv de biserica catolica), apoi preluata de americani si modelata. Iti recomand acest link: http://www.supermamici.ro/noaptea-de-halloween/ vei gasi si istorie si simbolistica si legenda lui Jack Lanterna.

2 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Este sarbatoare preluata de la americani. deci e de tot rahatul.

| Lina0309 a răspuns:

Pai, banuiesc ca ai vazut in filme jocul ala cu merele.In cazul acesta sunt 2 variante: ori puneti merele intr-un castron mai mare cu apa si trebuie sa il luati cu gura, ori le legati de o sfoara si tot asa, trebuie sa il muscati.Un cantec specific halloween-ului este Trick ot Trick, il gasesti pe google.In cazul mancarii, traditia este ca cei care canta Trick or Trick sa primeasca bomboane, deci mancarea speficica ar fi in special dulciurile. Sper ca ti-am fost de ajutor.