| anonim_4396 a întrebat:

Ce face un producator? Ma refer la muzica...Cum poti ajunge producator?

4 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Este cel ce te ajuta sa faci inregistrarea unei melodii sau album, te ajuta la videoclip, te promoveaza etc. In primul rand sa ai cunostinte in domeniul muzical, sa ai pile in lumea artistilor si bani ca sa-i sponsorizezi pentru inceput si apoi castigi din profit.

| Brotacelu a răspuns:

Avand un studio propriu de inrezistrari... cred

| Moneyandfame a răspuns:

Pt a ajunge producator muzical iti trebuie talent, ureche muzicala, rabdare si multa ambitie. Poti incepe prin a jongla cu anumite programe, sa compui muzica ta, sa scrii versurile tale, invata sa canti la un instrument sau mai multe(pian, chitara). Fa-ti publicitate pe net cand ai produs ceva, trimite demo-uri, fa-te cunoscut.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Producatorul este mai mult si mai simplu de explicat compozitorul de obicei de instrumental, mai putin de versuri (ca pentru asta colaboreaza majoritatea cu scriitori de texte de cantece). Ca sa ajungi producator iti trebuie multa rabdare sa inveti perfect programele de creat muzica; ca sa poti sa incepi cu fruity loops, apoi dupa ce termini de invata calumea si consideri ca faci ec vrei cu el, treci la reason si apoi pe cubase. Apoi mai departe iti trebuie macar un mini studio daca nu chiar unu dotat decent: macar o placa de sunet foarte buna, o interfata, un mixer, un midi controler, un phantom power, un condesator, metode de izolare acustica pentru inregistrat si monitoare(boxe de foarte buna calitate). Asta e asa in mare ca si completare. A si de promovare in principiu nu trebuie producatorul sa se ocupe pentru ca sunt altii care iau bani pe treba asta, dar pentru mojoritatea o fac pentru a-si face numele lor mai cunoscutwinking.