| Jamelia1 a întrebat:

Ce parere aveti ca graiul e stejarul tarii.eu una socot ca o tara care are graiul sau este mai statorinka...Vi ce parere aveti despre graiul ca este stejarul tarii?

1 răspuns:
April
| April a răspuns:

Caracteristicile esentiale ale stejarului printre ceilalti copaci sunt rezistenta si maretia sa; cand privesti inaltimea, ramurisul bogat, trunchiul puternic ai senzatia de adapost sigur in vreme de furtuna. Falnic si dominand padurile noastre, stejarul are o viata lunga si amintiri despre poporul care s-a adapostit sub ramurile sale de zeci si chiar sute de ani:despre stejarul din Borzesti, de ex., se spune ca a vazut copilaria lui Stefan cel Mare.Stiind toate acestea nici nu e de mirare ca graiul unei tari precum cea a noastra a fost asemanat cu un stejar:asemena lui limba romana a infruntat secole si a ajuns la fel de tanara si proaspata pana in zilele noastre.