| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre faptul ca multi iau filme, muzica etc de pe nethappy?

Răspuns Câştigător
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

In termeni legali se numeste furt. Indiferent ca este pentru uz propriu sau pentru a face afacere din asta. Faptul ca nu exista o metoda eficienta de a proba aceste acte de catre autoritati, se permite tolerarea.
Singurele firme care au facut scandal sunt mogulii industriei muzicale si cinema (vezi procesul cu ThePirateBay). Ei pierd efectiv bani din cauza pirateriei si a descarcarii ilegale. Dar asta in primul rand ca metoda clasica (cd, dvd) nu mai este eficienta pentru vremurile in care traim. Era eficienta acum peste 10 ani.
De aceea servicii precum iTunes care zilele astea a ajuns la peste 1 miliard de melodii vandute la 1$ au si vor avea success.
In momentul cand vor exista servicii similare sau chiar mai ieftine, pirateria va scadea. Eu personal as prefera sa platesc abonament lunar de 20 euro si sa am access la orice melodie si film.

18 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Ce sa faci?
Fiecare se descurca cum poate.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Atata timp cat nu le pui pe CD-uri sa le vinzi este OK.Multi spun de drepturile de autor...etc...

regis
| regis a răspuns:

Trist pentru producatori, bucurie pentru consumatori. Celor care nu pot descarca de grija producatorilor, le transmit sa stea linistiti. Cat timp se mai produce muzica si film, inseamna ca este rentabil.

daniela
| daniela a răspuns:

Fiecare dupa posibilitati.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Ca sa fac o comparatie, nimeni nu ia bani din cutia cu bacsisuri dintr-un bar sau restaurant, nu neaparat pentru ca nu fura din principiu ci pentru ca exista posibilitatea sa fie vazut.
Asa este si cu downloadul ilegal de muzica/filme/soft. Atata timp cat nu te vede nimeni, pare ca este legalwinking

lolita
| lolita a răspuns:

Si eu "cumpar" de pe nethappy ca este mai ieftin si mai comod.

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Daca nu ar fi bune lumea nu lear pune pe net:*:*

| LuS[z] a răspuns:

E ok sa iei muzica de pe net.doar ca eu am si cd-uri originale.cred ca atata timp cat nu se incalca drepturile de autor e ok.

| Zoombe3 a răspuns:

Asta ar insemna ca o persoana, care nu isi permite sa-si cumpere un dvd, mai ales ca multi nu au dvd playere, ar fi nevoita sa se uite numai la tv.

| hugin a răspuns:

Inca mai exista libertate. Cand libertatea ne e ingradita din ce in ce mai mult se mai gasesc cateva portite de scapare si asta e una din ele. Nu sunt de acord cu cei care iau filme si muzica pentru. a face,, afacere,, cu ele dar sa iei pentru tine imi pare ok. Pt. ce platim toti net?

| nicoleta_5825 a răspuns:

Nu-i grav daca nu incearca sa faca piraterie.

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Mi se pare o chestie foarte buna. Daca vrei muzica, de ce sa te duci la un music shop si sa-ti iei un CD scump, cand ai putea sa-ti iei melodiile de pe net, mai ales GRATIS.Cat despre filme aceeasu treaba...In concluzie netul iti usureaza viata happy

| dulcika a răspuns:

Tre sa recunosc ca si eu iau dupa net... mi se pare un furtsad dar in momentu in care iti place un "lucru" si interesant?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atata vreme cat netul e liber, si ceea ce se transporta pe net trebuie sa fie liber.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O parere foarte buna am.Multumesc pe aceasta cale userilor care fac posibila pirateria.Eu colectionez filme si muzica pentru uz propiu. Daca le-as fii cumparat as fii dat cred ca peste 10.000 ron.Cand voi avea un salariu ca in occident poate atunci voi cumpara. Daca preturile se mentin la nivelul actualul, continuam pirateria.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu fura nimeni nimic, numai completeazahappy

| meioana a răspuns:

...de ce sa cheltui bani pentru o nenorocita de melodie sau pentru un film de 2 lei...de exemplu...mai bine furi k e mai frumos asalaughinglaughinglaughing
...doar suntem in Romaniabig grinbig grinlaughinglaughingbig grin...

| kufu a răspuns:

Toata lumea ia de pe net! Dar asta pentru ca noi nu avem bani. Eu spre exemplu prefer sa ies la cinema decat sa vad un film ca draq si sa nu inteleg nimic. In felul acesta suport industria! Cand imi place un artist, desi am albumul de pe net de mult, cumpar si CD-ul...