| CeNzUrAt a întrebat:

Ce pot face de craciun in maramures?
De curand m-am hotarat ca eu cu iubita mea eu in varsta de 19 ani ea de 18 sa ne petrecem craciunul impreuna in maramures, as dori sa stiu ce am putea face acolo si daca mai sunt obiceiurile traditionale care am inteles de la bunici ca erau...

4 răspunsuri:
| cookie01 a răspuns:

Prin zona botizei se mai pastreaza traditia de pe vremuri legat de mancare, imbracaminte si obiceiuri de craciun. Dar acuma depinde ce doriti de craciun. Sa vizitati anumite puncte turistice din maramures sau sa stati undeva unde sa pestreceti seara de craciun.

Răspuns utilizator avertizat
| ande06cata a răspuns:

Eu zic ca cel mai frumos ar fi sa hotarati pe moment, interesant asa si in plus de obicei cand planifici ceva nu se intampla niciodata cum ai planificat. E mai misterios asa si chiar mai romantic, lasati-va condusi de ideile ce va vin pe moment.

| AdiFCD a răspuns:

Muntii rodnei, cimitirul de la sapanta, va puteti caza in localitatea borsa, are un peisaj de exceptie, puteti vizita centrul din baia mare iar legat de traditiile stravechi, acestea se pastreaza in majoritatea localitatilor din MM. Trebuie doar sa ne zici unde ai de gand sa merg in acea perioada, in ce localitate.