| anonim_4396 a întrebat:

Ce preferati? Mersul la teatru sau la cinema? De ce? Cum va simtiti cand mergeti la teatru? Dar la film?

4 răspunsuri:
| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Din pacate, nu mai pot merge la teatru asa cum mergeam in Romania. Din simplul fapt ca nu inteleg 100% limba germana. Dar la teatru ma simt la fel ca in biserica:relaxata, rupta de realitate, departe si la adapost de problemele vietii de zi cu zi, ma simt fericita ca a aparut aceasta arta. Mie, personal, imi umple sufletul de un sentiment placut.Se pare ca oamenii au creat si altceva in afara de roboti si masinarii si locuinte si sisteme de paza.Pe cand la cinematograf...eu una sunt cam dezamagita de filme.In primul rand pentru ca citesc intai cartea aferenta acelui film(daca se bazeaza pe un roman, spre exemplu) si pe urma ma uit la film.Si dezamagirea e mare.In plus, la teatru, actorii aia isi pun capul la contributie, muncesc din greu ca tu sa vezi "un film live". Pe cand la un film stim bine ca se lucreaza chiar si ani.La teatru actorii nu au voie sa greseasca pe cand la filme...baga 1000 de duble ca deh! au fonduri si timp! 100% pro teatru!

April
| April a răspuns:

Merg si la teatru si la film insa numai daca piesa sau filmul respectiv beneficiaza de contributia unei trupe valoroase, sau macar a unui singur si talentat actor. N-am sa-l uit niciodata pe Florin Piersic in "Oameni si soareci"asa cum nu pierd nicio pelicula in care aflu ca joaca Al Pacino.

| andalu a răspuns:

Imi place mai mult teatrul si asta se datoreaza faptului ca majoritatea filmelor produse actual sunt f proaste si chiar nu merita sa stau 90-120 min in sala pentru a ma plictisi.In plus, imi place mai mult la teatru si prin prisma actorilor, intotdeauna am considerat ca "partea" cea mai frumoasa a oamenilor este cea profesionala.Imi place sa ii studiez si sa vad cum reusesc sa se transpuna in personajul interpretat; cam acelasi lucru se intampla si in cazul unui film bun insa diferenta este ca acolo nu poti sa le "simti" atat de bine privirea si nu poti sa urmaresti exact unde si ce iti doresti tu datorita interventiei cameramanilor(de pe platoul de filmare), adica la teatru poti sa privesti(de cele mai multe ori) un actor si cand focalizarea nu mai este facuta pe el, in cazul filmului intotdeauna scenele iti arata personajul care este in prim plan la mom respectiv.
Mi-as dori enorm sa pot vedea la cinema filme mai vechi care m-au impresionat enorm si in fata unui ecran mododest de calc sau tv, cred ca ar fi cu atat mai impresionat intr-o sala de cinema cu un ecran imens,,, atunci, nu stiu daca as fi atat de sigura ca prefer sa merg la teatru.

| andalu a răspuns:

April, in mare parte sunt de acord cu ce spui, insa o constatare :Al Pacino este unul din actorii mei preferati, insa a jucat si in multe filme proaste unde chiar te plictiseai chiar si beneficiind de o asemenea persoana talentata cum este el.Au fost atat de proaste filmele incat parca ii "furau" acel talent actoricesc.
si o intrebare: Chiar daca unele filme sunt proaste le consideri reusite doar pentru ca au un actor atat de bun cum este, de ex, Al Pacino?