| WolfYTB a întrebat:

Ce se sarbatoreste pe 1 Octombrie?
Nu stiam in ce categorie sa pun.

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Pe 1 Octombrie se sarbatoreste :
Acoperământul Maicii Domnului; Sf. Ap. Anania; Cuv. Roman Melodul (calendar ortodox)
China: Ziua națională. Fondarea Republicii Chineze (1949)
Cipru: Ziua națională. Independența de Marea Britanie (1960)
Nigeria: Ziua națională. Independența de Marea Britanie (1960)
Ziua Scafandrului Român (din 1976)
Ziua Internațională a Muzicii (UNESCO) (din 1975)
Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice (ONU) (din 1991)
Ziua Internațională a Medicului
Ziua Mondială a Arhitecturii
Ziua Mondială a Habitatului

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru RAY):

1949: Liderul comunist Mao Zedong a proclamat Republica Populară Chineză.

| WolfYTB explică (pentru drogh):

Sunt Crestin dar nu la asta ma refeream.Ci si pentru crestini si pentru alti.Stiu ca este ceva cu international