| Takishima a întrebat:

Ce sentiment credeti ca are fata din tablou? Puteti sa o descrieti putin?
[IMG]http://i63.tinypic.com/oazpsk.png[/IMG

12 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Confuzie
ochii sunt mari, dar nu privesc undeva anume, ci parca ar privi in gol, iar gura intredeschisa - intareste impresia ca este confuza, caci pare a o tine asa faara sa intentioneze sa zica ceva, de parca nici nu si-ar da seama ca nu are gura complet inchisa.

| Takishima explică (pentru Mayar):

Https://www.olx.ro/......8HJvJ.html poti gasi aici fata pentru o parere mai buna

| Mayar a răspuns (pentru Takishima):

Super! happy

| Takishima explică (pentru Mayar):

Ce e super? Esti de accord cu descrierea? Eu de asta am pus intrebarea pentru ca eram curioasa daca este explicat bine. Fiecare vede ceva. Frumusetea sta in ochii privitorului.

| Mayar a răspuns (pentru Takishima):

Descrierea este foarte frumoasa si poetica

| Takishima explică (pentru Mayar):

Da. Vream doar sa verific daca ar corespunde descrierea cu parerea tuturor. Mie mi se patea curiozitate, ca si cum ar astepta cu ironie un raspuns sau ceva/cineva ascuns pentru ca are spranceana dreapta ridicata. Acea spranceana ridicata care iese in evidenta m-a facut sa cred ca prevale in ochi ei ironia mai mult decat asteptarea si nostalgia, asa cum este descris. Nu s-ar potrivi cu o cutie din care ar trebui sa iasa ceva si un " Hmmm, oare ce sa fie?" mai mult? Eu asa am " tradus" intr-un final. Sar potrivi putin buzele move si rotunde gen anime aceastra traducere mai jucausa dar cred ca tot ironica e acea spranceana.
Am gasit ceva nostalgic in alt tablou. E o fata care pare pusa pe ganduri. Pare a reflecta timpul trecut si piate si regrete. Nu asteapta ceva in viitor. Cred ca doar reflecta. Dar ma gandeam oare poti gandi nostalgic la viitor? Poate doar prin prisma trecutulyi.

http://www.e-galerie.ro/......8.jpg.html
Dar ceva nostalgic pentru ceva care trebuie sa vina cum ar trebui sa arate? Da, fiecare se simte diferit.

| Mayar a răspuns (pentru Takishima):

Pai, cu privire la primul tablou, cel din intrebare, cu ochiul drept se uita inspre stanga, iar cu ochiul stang priveste oarecum in fata, daca te uiti bine. ochii aceia mari, nesiguri si gura intredeschisa m-a facut sa cred ca e confuza. Dar titlul dat de autor e mereu cel mai bun, pentru ca te pune pe ganduri, caci uneori nu vezi in tablou ceea ce a vazut pictorul si trebuie sa te uiti cu atentie ca sa vezi si ceea ce a vazut pictorul. Aceasta 'ghicire' e o relaxare superba. Mie imi place tare mult - de ex cand mai merg pe la galeriile de arta unde titlul nu este doar un nume.
In a doua poza, femeia mi se pare a fi serioasa, grava; nu afiseaza sentimente frumoase, ci mai degraba vrea sa para dura si indiferenta.

| Takishima explică (pentru Mayar):

Asa e, fiecare vede cu ochi difetiti. Apreciez mult ca mi-ati raspuns. Cautam o parere. Multumesc.

| Mayar a răspuns (pentru Takishima):

Cu cea mai mare placere. happy
Ma bucur cand pot schimba impresii despre arta happy

| Samariteanul a răspuns:

Ochii mari, buzele putin deschise, fata putin incordata si privirea fixata tinta.Cred ca are un sentiment de curiozitate.

| Takishima explică (pentru Samariteanul):

Nu stiu daca gresesc dar eu credeam ca fata are buze rotunde pline, carnale iar partea intunecata reprezinta partea de sus a buzei care nu e luminata. Se vede umbra si pe obraz. E o tehnica de desen. Daca ar asa, tot acelasi sentiment l-ar avea?
V-am pus aici niste link-uri cu tehnici asemanatoare :
https://ind5.ccio.co/JB/11/S5/78ca4afd465ac05ca091a4a4023ae3d4.jpg?iw=300
si aici :
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/......8661ea.jpg