| Samuel10k a întrebat:

Ce sunt Rudarii? Sunt Rromi sau se trag din daci?

O intrebare care mi-a tot umblat prin cap perioada asta si, sincer, nu stiu pe cine sa iau in seama.

Sunt Rudar. Am intrebat pe astia batrani, mi-au spus ca nu suntem Rromi si nu avem nimic in comun cu ei, pe de alta parte, pe internet scrie ca am fi baiesi (Tot tigani) dar ceva mai Romanizati

Am incercat sa gasesc niste informatii oficiale, dar nu am reusit sa gasesc mai nimic.

Intr-adevar, eu as prefera sa consider ca nu suntem tigani, deoarece nu vorbim limba țigănească, nu vindem si nu cumparam mirese si multe alte chestii culturale pe care nu le avem de la tigani si totusi, parerile sunt impartite.

Daca e cineva pe acest sub. care a reusit sa obtina niste informatii mai concrete (si oficiale) chiar as dori niste pareri, suntem sau nu Tigani?

Va rog din suflet, fara comentarii rautacioase!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, rromi asa numiti si tigani pe vremea comunismului, provind din India si nu se trag din daci, traci sau alte popoare romanice.

| Modzilian a răspuns (pentru Violleta2022):

"numiti si tigani pe vremea comunismului" dar si pe la 1620 in acte oficiale domnesti.
In toata lumea li se spune (in functie de limba tarii): gypsy, zingaro, cigane, cikánská, sigøjner, gitan, zigeuner, athínganos, cigány, cygański, cigano, tsygan (Цыган), gitano, zigenare, Çingene, etc. Si al dracului sa fiu daca seamana vreo una cu "rrom".

| relian a răspuns (pentru Modzilian):

Si eu la fel ca si tine am gindit, ca de altfel majoritatea romanilor asa gindesc, lor asa li se spune Tigani.
Dar am aflat asi eu acum laughing mai bine acu decat niciodata, ca Tiganii se numeau intre ei Romi de cand au ajuns pe aici. Dar legal, oficial erau numiti Tigani, grecii iau numit asa, iau confundat cu ceva grupare religioasa care aveau numele asta, ior fi confundat pentru ca semanau, tot ce se poate, asa ca Grecii din fostul Imperiul Bizantin, ior numit tigani, de cand or venit atunci pe aici.

Faptul ca ei se numeau Romi, era doar intre ei, asa isi ziceau ei, imprumutase numele de la locuitorii imperiului, care se numeau romei, acesti indieni ajungind acolo, au zis daca tot stam si noi aici, hai sa ne numim Romi, poate sor fi numind si ei tot romei la vremea aia si sa ajuns astazi la noi doar Romi.

Siau luat numele asta de la imperiu, stai frate or fi zis, hai sa ne zicem si noi asa Romi, astia is mai tari in zona, astia fac legea pe aici, nu ca asa iar fi numit locuitorii unde ei sau asezat.

Logic, vorba ta ar trebuie sa se numeasca tigani, numele asta de Rom nici nu era vehiculat pe nicaeri, era doar in mintea lor.
E ceva cum astazi vede un copil acum un film si gata se si viseaza Tanos laughing sau Thor, sau mai stiu eu ce Hercule. asa si tiganii se visau Romei, adica Romani.

Tigan, este numele dat de greci de cand ei au ajuns pe teritoriul astea, restul de Gypsy si ce mai arati tu is alte confuzii facute de locuitorii acelor zone, Sapania, Franta, care iau confundat cu egiptenii.

Dar chestia e naspa pentru ca RO ii numeste acum Romi si nu Tigani, in timp ce restul lumii continua sai numeasca cum iau numit dintodeauna.
Spania nu-i numeste Romi, nici Germania, nici Franta, nimeni, doar RO ii numeste romi, asta acum dupa revolutie.

Doar RO sa sucit, hai sai numim Romi, de ce habar nu am, poate ca is multi tigani prin parlament, sau au fost cand s-a trecut la folosirea acesteui nume de Rom.

Oricum nici roman nu-i nume dat de noi, si noi am fost numit romani de straini laughing locuitorii is spuneau moldoveni, valahi, mai stiu eu cum, numa romani nusi spuneau laughing

Chestia e ca ne spunem astazi romani si Romania de la niste tantalai care guvernau tara atunci sau tarile astea Modlova, Valahia, atit ia dus mintea, hai sa ne numim Romania dupa vechiu imperiu roman.

Mai jos gasesti un comentariu facut de mine, informatii luate de pe wikepedia, unde se arata clar cine erau Romeii, ce era Romania, etc.

La scoala nu neau invatat astea, numa minciuni laughing

| relian a răspuns:

Rudarii se trag din romi, sau tigani, zile cum vrei.Citeste si tu pe wikipedia si vezi acolo ce se spune.
Wikipedia este ceva oficial, acolo scriu care scriu doar din surse oficiale.
Tiganii sau romii, au venit in Europa si in restul lumii din India, multi ani in urma, mii de ani in urma, au migrat.

Primii tigani ajunsi in Europa sau asezat in Imperiul Bizantin, adica Imperiul Roman de rasarit.
Pentru ca numele imperiului era Romania, acei tigani, sau indieni ce or fi fost, siau spus si ei romi, adica dupa locul, "tara" unde sau asezat si au fost acceptati.

Cu alte cuvinte tiganii sau nimit ei singuri "romi" dupa "romeii'' care locuiau imperiul roman de rasarit, numit Ρωμaνίa.

Numele asta de imperiul Bizantin, nu exista, acei oameni de atunci is spuneau romei, iar tara sau partea aia de imperiu se numea- Ρωμaνίa (Romania), asa se pronunta dar se scria in greaca.

Asa ca indienii migratori, care au ajuns in zona asta, siau spus si ei romi, daca tot stam aici, sa ne numim ca si ei.

Acu daca stam si analizam, vom vedea ca numele de rom este mai vechi decat numele de roman laughing pentru ca tiganii sau numit romi de pe timpul imperiului Bizantin, in timp ce romanii sau numit romani dupa formarea statului Romania, adica dupa 1859.

Numele de tigan le-au fost atribuit de greci, care iau confundat pe acesti indieni cu alte neamuri si de acolo lea ramas numele de tigani, adica grecii vau numit tigani.

Dar numele asta Tigan nu te gindi ca era ceva naspa, era un nume atribuit nu mai stiu ce grup de prin Grecia, ceva secta de asta religioasa, dar nu era ceva de rau.

Apoi pentru ca acei indieni din vechime au ocupat zone diferit, logic limba sa modificat nitel, au aparut dialecte si de asemenea sau ocupat cu diverse meserii, fctie de locul unde se aflau.

Asa ca din ce spune wikepedia is vreo 40 de grupuri de romi sau tigani si enumera cateva : Ursari, Caldarari, Rudari, Argintari, Zlatari etc.

Toate aceste grupuri au la baza indienii aia din vechime care au emigrat din India spre vest, Iran, care nu i-au primit, iau alungat, apoi sau asezat prin Europa.

Asta spune Wikepedia, sa te scutesc sa mai cauti tu. Am citit eu, nu ca as fi vrut sa te ajut cu informatia asta laughing am facut-o pentru mine sa retin, sa stiu eu ceva mai clar, mai sigur.

Sincer si eu gindeam ca voua va spune tigani. Bine in istoria voastra pe teritoriul RO oamenii asa vau numit, Tigani, dar asta de la greci, de acolo au preluat numele.
Nu stiam ca voi va numeati romi, de pe timpul imperiulului Roman laughing asa ca, am aflat mai bine cum sta treaba, am spus hai sa iti scriu, meriti, pentru ca am retinut ceva corect.

Pe vremuri, guvernele din Modova si Valahia va numeau tigani, acu probabil careva dintre voi a venit cu ideea sa va numim romi pentru ca voi asa v-ati numit dupa ce ati ajuns in Europa.

Bine, nici numele asta nu-i ala al vostru original, dar asa nici al romanilor nu-i laughing pentru ca si romanii se numesc romanii, tot dupa vechiul nume al Imperiului Bizantin, care se numea Ρωμaνίa adica Romania, asa se pronunta.

Chestia este ca romanii au fost numiti romani legal inaintea voastra, voi neavind tara, neavind un guvern, oamenii vau numit tigani, chiar daca voi va spuneati romi inaintea romanilor, care isi spuneau moldoveni, valahi, etc.

Dar se pare, numele asta vine din aceiasi sursa, Ρωμaνίa atit a romnilor cit si al vostru de romi.La noi romanii, numele mai vine si de la straini, asa numeau straini zona asta, tarile Romane, adica pamintul Romanilor, a fostului imperiu Roman, de aici numele de Tarile Romane.De fapt locuitori din zona asta nu isi spuneau romani, isi spuneau moldoveni, ardeleni etc.
Doar straini ne numeau in felul asta, asa cum pe voi grecii va numeau tigani.

Romania, sia spus asa, dupa vechiul Imperiu, pentru ca asa e omu, ca si pomu laughing exact ca si voi, v-ati lepadat de numele vostru indian, sigur ati avut pe atunci un nume, va numeati cumva, dar ajungind prin zona asta, ati vazut ca Romanii erau la putere, inseamna ceva in aceasta zona, ei controlau zona, si ce ati zis, hai sa ne numim si noi ca ei romi laughing

De ce zic asta? Pt ca din cate am observat, oamenii sunt ticalosi cu ei insasi, prefera sa urmeze niste tilhari, niste criminali la drumu mare, decat sa urmeze ceva bun.
Cine erau Romanii? Nu stiu daca tu astii, dar erau niste criminali, violatori, erau un popor care venea cu forta, te omora, te facea sclav, te vindea, iti viola nevasta si asa mai departe, iti lua avutu, iti lua pamintul, deci erau oameni rai corect?

Atunci nu inteleg, cum de oameni cu mintea la cap sau putut numi dupa acesti criminali?
Eu stau si ma minunez cand si astazi vad oameni, care se viseaza Cezar, Alexandru Macedon, care se viseaza luptator Roman, gladiator si asa mai departe.

Bine la omu de rind este aceasta idee de puternic, de invingator, dar la aia care stiau carte sau stiu, nu vad ce motiv ar avea sa faca asta.

Cineva care stie istoria, care cunoaste ce s-a intamplat, cum dreacu sa te numesti dupa unu care tia violat femeile, care te-a facut sclav?
Asta arata ca tu singur te pleci in fata aluia, ca accepti rahatu lui.

Pt mine nu este o mindrie sa ma numesc roman, de aia ma si mir de ce tigani vor sa se numeasca romi.
Bine ca voi in general mai putin aveti asa scoala, educatie, nu prea sinteti voi in relatii bune cu scoala laughing la voi ar fi sa zicem ok, aveti motiv, frate nu stiam ce facuse aia.

Dar la romani chiar nu i-am inteles de ce siau spus romani si la tara Romania, odata ce stiau f bine istoria, stiau cine erau Romanii, ba mai mult, in timpul ala strainii inca numeau tarile astea Dacia, cel putin uni din ei, dar legal, Roma, Vaticanu asa numea Modlova de exemplu, sau pe Stefan cel Mare sau Mihai Viteazu l-au numit dac, nu Roman.

Asta e, asa se intampla cand esti condus de tihari, de tantalai, de oameni de nimic care se apleaca in fata oricui, poate poate primeste si el ceva resturi.

Cam despre asta este vorba, de acolo ati venit, astea va sunt numele tigan sau rom, care iti place, cum iti vine mai usor, personal eu va zic tigani, pentru ca e mai comod, ori poate ca asa am fost invatat de mic.

| relian a răspuns:

Am uitat sa spun ceva. Daca stam strimb si judecam drept laughing voi ar fi trebuit sa va numiti tigani. De ce? Pt ca numele de tigan a fost primul vostru nume, chiar daca vi lau dat Grecii.

Cind ati ajuns in zona asta, oamenii de aici vau numit Tigani. Chair daca voi va numeati intre voi indieni sau Romi, numele de Tigan este cel corect.
Asta pentru ca nu ati avut o tara, nu ati avut o cultura, tot timpul va mutati de colo colo ca tiganu cu cortu laughing

Deci legal asa ati fost numiti tigani, nu stiu RO de ce va numeste acum Romi, mi se pare aiurea, odata ce nu aveti o tara, o limba, weste logic sa va numneasca cei la care stati, sa va dea aia un nume, si numele care v-a fost dat a fost ala de Tigan.

Nu-i nimic rau cum am spus e doara un nume, nu arata ca ati fi mai stiu eu cum, nu inteleg de ce va este rusine sa va numiti tigani.
Asa vau numit sute de ani, de cand ati venit prin Europa oamenii, acum dintr-o data aveti pretentii, veti sa fiti numiti Romi.

Nu ai cum sa fii numit Rom, odata ce nu ai tara, esti Tigan, oamenii fara tara asa se numesc Tigani laughing fara bascalie.

Rudar era meseria acelui grup de tigani.

| ioana748 a răspuns:

Important sa fii om, restul doar etichete.

| LisaJulie a răspuns:

O ramura de rromi care se ocupa demult cu comerțul

| adryang78 a răspuns:

Rudarii sunt o sub-ramură a țiganilor, de obicei meșteri care confecționau obiecte din lemn (linguri, fuse, albii etc.) sau care extrăgeau aur, băieși. Totuși, ca obiceiuri și cultură se deosebesc mult de rromi.

| MistarGoGu a răspuns:

A murit săracu Vadim Tudor ca el STIA ISTORIE MULTA! No hate! Omul chiar știa istorie!

| Cipi1212 a răspuns:

Rromii provin din India.

| Giulia911 a răspuns:

Eu știam ca sunt țigani

| Torrpi a răspuns:

Rudar: "denumire dată, în țările românești, unor lucrători care confecționau obiecte din lemn; meșter țigan care lucrează din lemn albii, linguri, fuse etc. "
Asa ii stiu eu desi unele scrieri spun ca ar fi fost si baiesi (mineri).
Si da, nu au nimic in comun cu tiganii lucratori in metale sau alte ramuri. Acum, o linie clara nu au reusit sa traga nici istoricii.
Pe de alta parte ma gandesc la toti moții din Apuseni care se ocupa doar cu prelucrarea lemnului. Si care, cu siguranta nu sunt tigani.
Fii mandru de ce esti daca nu ciordesti!