| anonim_4396 a întrebat:

Cine e considerat fondatorul  Esteticii Urate ca si curent literar?

6 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Victor Hugo.

| rouaroxa a răspuns:

Baudelaire?

HepHap
| HepHap a răspuns:

Estetica uratului nu este un curent literar, ci doar o directie in literatura si arta. Preocuparea pentru urat ca si categorie a esteticului apare inca de la Aristotel. Conceptul de estetica a uratului e introdus si fundamentat in secolul 19. Karl Rosenkranz publica in anii 50 ai secolului 19 o carte care se numea chiar asa. In literatura, curentul care promoveaza principial estetica uratului este simbolismul (Baudelaire, Rimbaud, Malarme, Verlaine). La noi, cei mai cunoscuti scriitori sunt Bacovia si Arghezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am impresia ca Baudelaire.

| Irina a răspuns:

Charles baudelaire cu volumul "Les Fleurs du mal". iar la noi Tudor Arghezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Estetica uratului a fost intalnita in poeziile lui Tudor Arghezi....care se mai numesc si arte poetice(citeste poezia Testament pentru a intelege mai bine acest lucru)!