| dragosminer a întrebat:

Cine stie o planeta la 3000 de ani lumina de pamant?

Răspuns Câştigător
| adb a răspuns:

Este un sistem stelar binar localizat in constelatia Cefeu, aflata la o distanta de aproximativ 3000 de ani-lumina de Pamant. VV Cephei A, se afla alaturi de VV Cephei B. Cephei este cu 275 000 pana la 575 000 mai luminos decat Soarele.

5 răspunsuri:
| lumeamea a răspuns:

Planeta, numita tehnic CoRot-Exo-4b, a fost observata de misiunea spatiala europeana. Face parte din constelatia Capricornului si se afla la o distanta de 3000 de ani lumina fata de sistemul nostru solar.

| Gabriel892 a răspuns:

Cea mai distanta (5.000 de ani lumina) planeta de pamant gasita este Ogle-TR-56b clasa jupiter fierbinte pe care ploua cu fier din cauza temperaturii ridicate.

| PetreConstanta a răspuns:

De ce vrei sa ne parasesti?

| bd3x73r a răspuns:

De ce vrei sa stii? ai degand sa pleci acolo daca da vin si eu anuntama cand plecam