| Edd_4925 a întrebat:

Crezi ca teatrul mai are vreo sansa in Romania? Argumenteaza.

Răspuns Câştigător
| christina1370 a răspuns:

Nu. Nu mai are. Si spun asta cu regret, pentru ca de 2 ani fac teatru, si iubesc ce fac. Sunt intr-o trupa, unde ne-am adunat cativa oameni care chiar fac asta cu mare placere, dar iti spun, nu prea mai sunt sanse.
De ce? Pentru ca traim in Romania. Pentru ca toti alearga dupa suse( shushe) si nimeni nu vrea sa mai munceasca pentru a face arta adevarata. Pentru ca facultatile de teatru scot "artisti" robotizati pe banda rulanta, oameni care nu au nicio legatura cu arta si frumosul si talentul pe care il implica meseria asta superba.Pentru ca pana si la teatru se intra pe pile si relatii. Pentru ca actorilor adevarati nu li se dau sanse, si pentru ca Marii Monstrii sunt lasati sa zaca si sa moara in mizerie. Pentru ca oamenii nu mai iubesc frumosul, si nu mai merg la teatru. Si pentru ca meseria asta se va uita. Totul din cauza ignorantei, a salariilor mizere, a conditiilor proaste.
Am 17 ani, doar. Si, da, vroiam sa dau la teatru. Dar acum.

10 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Sincer...nu cred.Pentru ca acum, in Romana se promoveaza numai prostia si nu talentul unor oameni pe scena.Dar exista totusi o mica categorie (in mare parte adulti), care stiu ce inseamna un lucru de calitate.

| MindFreak a răspuns:

Da, normal ca are sanse. Cei care spun ca teatrul nu are sanse de a prospera sau macar de a se mentine pe aceeasi linie, sunt probabil niste ragaitori de bere care au fost de maxim 2-3 ori la teatru in ultimii 3 ani. Faptul ca acesti canapelisti nu frecventeaza teatrul ii face sa creada ca toate persoanele sunt mancatoare de cartofi si orez cu paine ca si ei si nu se obosesc sa mearga la teatru atata timp cat pot ragai bere in pat la un film.
Chiar acum o saptamana a fost un festival de teatru in al meu oras pentru liceele nevocationale, la care am participat si eu in calitate de spectator la toate cele 7 reprezentatii, iar la fiecare spectacol a fost sala plina, peste 50 de persoane stand pe scari sau in picioare la fiecare piesa. Am fost si la piese jucate de actori profesionisti in acest an si de asemenea sala este plina la 4 din 5 spectacole.
Asadar, de ce nu ar mai avea sanse teatrul in Romania? Intodeauna, in orice oras care are un teatru, vor fi cel putin 500-1000 de persoane care stiu sa aprecieze arta si cultura. Ar trebui sa nu va mai intrebati ce o sa se aleaga cu teatru sau daca se mai duce sau se va mai duce lumea si sa va rezervati 2-3 ore din pretiosul vostru timp si pentru cate o piesa de teatru, pentru ca nu veti avea parte decat de lucruri deosebite.

| Dash a răspuns:

O sansa are, dar e cam slaba. Deoarece sunt foarte putini cei care stiu sa aprecieze asa ceva.

| 13 a răspuns:

Nu,pentru simplu fapt ca in Romania cultura si traditia se duc pe apa smanbetei fiind inlocuite de: manele,muzica de club ascultata non stop pe telefonul mobil, pe strada, si lipsa de educatie din partea parintilor.generatiile care vor urma in Romania vor fi dezastroase, si lipsite de spirit artistic. Tragic, dar adevarat. Oricum sper sa ma insel!

| DrDeath a răspuns:

Nu deoarece toata lumea se orienteaza in spre filme. uita-te la vanzaril de bilete la teatru si cele de la filme...este foarte pacat.

| Whiff a răspuns:

Mi-ar place sa-ti dau un raspuns afirmativ. Dar, in vreme ce fiecare zi este la fel si Inna domina societatea, teatrul are sansa sa ajunga aproape "invizibil" in Romania.

| XxAlexandruxX a răspuns:

Eu cred ca nu pentru-ca multi prefera cinema, doar copii clasele 1-4 ii mai duce invatatoarea pe la teatrewinking

| curioasa01 a răspuns:

Da; pentru că întotdeauna vor fi câţiva iubitori de teatru. puţin în comparaţie cu alte arte, dar vor exista.

| mm_8221 a răspuns:

Daca are sau nu o sansa nu pot spune, dar vreau sa-ti spun ceva, sant din vaslui. acum 28 de ani ne ducea scoala la spectacole de teatru de papusi si crede-ma ca era printre cele mai mari bucurii la timpul ala. la noi, acum, nu este un teatru (ca institutie) unde omul de rand sa mearga sa vada un spectacol. doar o data sau de doua ori pe an vine cate o trupa si atunci lumea se calca in picioare. eu personal, sincer iti spun, nu am fost niciodata la un spectacol de teatru cu actori mari ca: Dem Radulescu, Emilia Popescu Bitanescu, Florin Piersic.si lista ar putea continua dar ar fi prea lunga. nu ca nu am vrut, NU AM AVUT OCAZIA si regret petru ca i-am vazut la televizor, am vazut nenumarate piese dupa I.L. Caragiale, Carlo Goldoni.etc. daca ar fi fost un teatru la noi in oras ar fi fost altceva, dar cu politica de azi nu vom avea niciodata pentru cala ce sa ne mai trebuiasca inca un teatru cand avem teatrul facut de ei. nu e de ras, e de plans, si crezi ca, cu politica asta de doi bani, mai are arta vreo sansa? la intrebarea asta nu cred ca putem noi raspunde

| lemetexli a răspuns:

Eu nu prea as crede ca teatrul mai are vreo sansa in Romania.