| Lidia_7089 a întrebat:

Cum ar trebui sa fie o satira. Incerc sa ma inscriu la concursul Satire SRL de pe www.tzteam.com si nu am idei. Va rog sa ma ajutati deoarece vreau un bilet la Amy!

1 răspuns:
| mirunix a răspuns:

SÁTIRĂ, satire, s. f. Scriere în versuri sau în proză în care sunt criticate defecte morale ale oamenilor sau aspecte negative ale societății, cu intenții moralizatoare; p. gener. scriere sau discurs cu caracter batjocoritor, mușcător. ♦ Categorie estetică din sfera comicului, care critică cu violență și caricatural pe cineva sau ceva.