| LisaJulie a întrebat:

Cum de înainte în Evul Mediu era o arta atât de frumoasă, cetăți, castele și orașe medievale, catedrale și abatii iar arhitectura moderna nu mai este spectaculoasa și parca îi lipsește ceva?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Atunci nu existau ingineri constructori, doar mesteri constructori.
Titlul de mester a fost foarte greu de obtinut, ceilalti mesteri l-au examinat foarte strict pe candidatii din bresla.
Numarul mesterilor dintr-o regiune a fost mic si prestabilit, iar examen s-a tinut doar daca unul din mesterii din bresla s-a retras din activitate sau a decedat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E practica insa

| dullcat a răspuns:

Afli citind un pic din istoria arhitecturii.E lesne de inteles ca azi totul merge pe extrem de repede inainte, iar asta se reflecta in mancare, haine, cladirile pe care le locuim si tot asa.

| Theo94 a răspuns:

Azi trebuie facut mai mult mai repede si mai ieftin.

| MistarGoGu a răspuns:

Acum construcțiile sunt industrie *( afacere )! Se construiesc Monștrii de beton și sticla spatii de birouri, blocuri sau spatii de depozitare / industriale!

| Sjhxjcks a răspuns:

Acum totul merge pe banda rulanta sa fie cât mai repede clădirea
Plus ca este mai important ceea ce se întâmplă acolo.
Gândește-te ca ar fi fost un spital construit ca o clădire medievală, sau un centru medical și nu exista medici
Mai bine e sa ai un "conducător" bun care are idei bune și le și pune în practica decât unul care nu face nimic, dar STĂ intr-un castel medieval (nu face nimic pentru țară)