| danyella12 a întrebat:

Cum sa desenez corpuriile de fata cat mai frumos si mai bine? vreau sa fac schitele si ca haine ca tot! help me love struck funda

Răspuns Câştigător
| gaby20 a răspuns:

Sallbig grin...in principiu cam si eu fac la fel ca Raluqq si Lylya totusi cand e vorba de manechine prntru haine poti sa stilizezi putin proportile corpului de ex sa le faci picioarele mai lungi sau corpurile mai lungi, se micsoreaza putin capul(optional) se maresc umerii,talia se face foarte mica si nu se insista foarte mult pe trasaturile feteihappy. oricum daca vrei sa desenezi oameni cat mai real incepe cu capul un ovail traseaza cateva lini pentru mijlocul fetei unde vin ochi nasul si buzele, apoi traseaza linia pentru mijlocul corpului, dupa o linie pentru umeri (cum vrei sa arate umerii mai inclinati, in perspecticva etc.)una pentru solduri, si una unde se termina picioare.Proportile sunt asa capul intra ca lungime de 7 ori in corp, in umeri de 2 ori, cotul e la talie, mana se termina dupa solduri(cu destul de mult)capul intra de 2 ori pana la talie o data pentru solduri... apoi picioarelehappy sper ca te-am ajutat?kiss

4 răspunsuri:
| gaby20 a răspuns:

Aaa si la fete insista pe zona dintre umeri si gat si a maini, daca faci bine partile alea o sa ai parte de niste fete gratoasewinking(mie asa imi place sa le desenez)

| gaby20 a răspuns:

Scz vroiam sa zic gratioase, da' cea iesit.tongue

| wiufh a răspuns:

Hey, de la toamna merg la Arte asa ca sper ca te pot ajuta.
Eu cand desenez oameni prima data desenez corpul simplu: un oval si cateva linii ca la spanzuratoare. Proportiile le fac in functie de cap, un cap pana la piept, inca unul pana la buric, inca unul pana unde incep picioarele si de acolo pana la talpi cam 3-4.
Bratele le poti face ochiometric dar ai grija sa nu fie prea scurte(asta e greseala cea mai frecventa).
Apoi tot ce ai de facut este sa rotunjesti formele si sa desenezi hainele si detaliile.
Cauta pe internet si "omul", de Leonardo DaVinci; te poate ajuta mult.
Succes!

| Raluqq a răspuns:

! mai intali iti iei o foaie si un creionwinking dupa care pe foaie trasezi linii pentru a stabilii pozitia corpului ( linia capului, a intregului corp, a umerilor, a soldului). apoi faci schita corpului! dupa ce ai terminat schita, mai trageti niste linii pe mijloc( mijlocul capului, al trupului etc.). dupa ce ai terminat schita, poti sa incepi sa desenezi haine, parul ochii ( la chestiile de la fata tii cont de liniile trase pe mijloc pentru a putea face simetrie ) succes:*