| moonlight2134 a întrebat:

Cum se face mai exact o linogravura policroma? Stiu ca intai trebuie sa incep cu cea mai deschisa culoare ce e in lucrare, iar apoi cum pun celelalte culori? Pt ca nu pot sa mai gravez in lucrare ca sa le pun si pe celelalte culori. De exemplu am inceput cu galben si urmeaza rosu, rosu urmand sa pun pe perdele, dar nu pot grava toaata lucrarea ca sa ramana doar perdelele si sa pot pune rosul pe ele, pentru ca mai am de pus nuante de alte culori si pe hainele personajelor, si nu pot grava hainele lor inainte pentru a pune perdele. Deci cum sa fac? Intreb pentru ca pana acum toate gravurile care le-am facut sunt doar in negru, iar policrom nu am facut niciodata. Va rog, cine ma poate ajuta, dau funda...

2 răspunsuri:
| vader a răspuns:

Eu cred ca nu culorile conteaza ci planurile, vrei sa imprimi dintr-o singura trecere? Parerea mea e ca sa gravezi toata lucrarea, si daca poti aplica vopselurile dintr-o singura trecere bine, daca ai planuri care se suprapun faci din doua, trei. Nu stiu exact ce ti-ai propus sa faci.

| moonlight2134 explică:

:-s nu pot sa gravez lucrarea ca am multe detalii care trebuie sa ramana si sa pun culorile pe ele, de ex am doua perdele si sub ele e un birou asa, si in mod normal ar trebui sa gravez biroul ca sa ramana perdelele si sa pot pune rosu, dar nu pot sa gravez biroul pentru ca dupa ce termin cu perdelele, trebuie sa pun culoare pe birou...