| Elisa_7337 a întrebat:

Cum se invata mai usor?

Răspuns Câştigător
| Rockart a răspuns:

Fii atentă la ore şi acasă scrie lecţia pe o foaie, subliniază sau colorează ideile principale cu culorile preferate (dacă ai memorie vizuală poţi reţine foarte uşor în felul ăsta) şi citeşte de câteva ori (în aşa fel încât să înţelegi ceea ce citeşti, nu să memorezi ca papagalul). Şi în timp ce repeţi mai schimbă cuvintele, mai modifică fraza, etc.

Baftă!

12 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Scrii ce ai de invatat. Asa iti va ramane in minte.

| pwp a răspuns:

Citesti de cateva ori, apoi spui totul cu voce tare.

| GaBBiii a răspuns:

Buna, pentru a-ti face temele bine, uita-te mai intai ce ai facut in clasa, memoreaza, apoi incepe sa scrii cu ce este mai usor(mediu), apoi ceva greu, si la final ceva usor.Ca sa memorezi mai usor la o materie precum geometria, incearca in timp ce citesti definitia/teorema sa iti si imaginezi desenul sau chiar sa il faci. Daca ai de invatat la geografie, istorie, etc, citeste cu mare atentie de mai multe ori, concentreaza-te, informeaza-te mai mult, inregistreaza lectia pe un reportofon sau telefon si dupa asculta la casti.Asa o sa iti intre in cap si n-o sa mai uiti.

| DidiLovesYou a răspuns:

Le iei logic pe toate, poti invata cu prietenii, sau ai putea sa faci niste scheme... Un sfat:dimineata inveti mai redepe, pentru ca mintea e mai limpedebig grin

Răspuns utilizator avertizat
| Chillcs a răspuns:

In liniste, cand ai chef, nu trebuie sa inveti cu sila. Eu inainte sa ma apuc sa invat, mancat o ciocolata. Stimuleaza nu stiu ce la creier si te ajuta sa retii mai usorhappy

| cinderellaindreams a răspuns:

E usor sa inveti din joaca.Adica sa iei toata invatatura ca pe un joc preferat.

| cacababa a răspuns:

Iei un pic din toate pana termini

| Leonard97 a răspuns:

Le iei logic pe toate

| maryws11 a răspuns:

Logic