| deian7 a întrebat:

Cum se povesteste opera Secerisul? As vrea o povestire pe scurt.

1 răspuns:
| Aℓℓe a răspuns:

Prin aceste eveniment ni se arată ordinea cu care Ilie Moromete şi-a orânduit copiii, fiecare având bucata sa de secerat, pe care trebuia să o termine intr-o anumită peroadă de timp
Pentru Niculae acest an reprezintă iniţierea sa in tainele secerişului, el mergând pentru prima oară cu familia sa la secerat
Scena secerişului prezintă datini din viaţa satului tradiţional, constituindu-se intr-o adevărată monografie a obiceiurilor şi ritualilor din timpuri străvechi
Culegerea roadelor pământului este un moment de bucurie, de contopire deplină a omului cu ritmurile naturii
Secerişul are reguli precise, impusă de tradiţia străbună: cel mai vrednic dintre copii este cel care, simbolic, pornesc recoltare grânelor, măsurând cu pasul „staţiile", părţile de loc, pe care vor trebui să le ducă fiecare secerator la capăt, apoi „incepe să taie spicele şi să arunce mănunchiurile in urmă", iar tatăl leagă snopii şi-i aşează in clai
Femeile se ocupau de mâncarea pentru secerători, iar in anul acesta recolta este foarte bună, de aceea o veselie nemaipomenită îi cuprinse pe toţi, Caterin lăudându-l pe Cel de Sus pentru „mana cerească", cum îi spunea ea graiului, „cu care ii milostivise Dumnezeu". Funda?