| anda_1885 a întrebat:

Cunosc pe cineva care a scris un roman si ar vrea sa il trimita la concursuri ca sa ii afle adevarata valoare. un profesor de romana care e inspector scolar i-a spus ca e f bun, da vrea sa se convinga. stiti un concurs de genul acesta. multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Sunt mai multe concursuri de debut literar. Poate trimite la cel facut de Lumen, intre 1 octombrie-1 noiembrie. Premiul consta in publicare. Poate sa mai publice fragmente pe diverse siteuri de literatura si sa primeasca feed-back de la unii dintre cei mai buni autori actuali (vezi clubliterar.com, de exemplu). Sau, asa cum a zis bruno, sa trimita pe e-mail editurilor cate o copie. Insa aici e mai complicat, fiindca primesc sute de manuscrise si nu le citesc pe toate sau le citesc foarte greu.
"Pentru sectiunea poezie autorii vor trimite 5 texte semnificative pentru volumul spre publicare. Pentru sectiunile eseu, proza scurta si roman, autorii vor trimite un extras de cel putin 10 pagini format A4 care face parte din textul propus spre publicare. Autorii vor insoti textele de un CV succinct in care vor fi prezentate eventualele aparitii in reviste literare, publicatii de cultura, precum si eventuale referinte critice semnificative. Textele vor fi trimise in perioadele: 1 febr.- 15 martie (afisarea rezultatelor in perioada 15 mart.-10 apr.) si 1 oct.-1 nov. (afisarea rezultatelor in perioada 15 nov.-10 dec.)pe adresa edituralumen@gmail.com cu specificarea PENTRU CONCURSUL NATIONAL DE DEBUT LITERAR Lumen 2009 insotite de CV ul literar al autorului.
Tinerii scriitori din Republica Moldova si comunitatile romanesti din strainatate sunt asteptati sa participle la aceasta selectie. "

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Psiholoaga ti-a dat un raspuns excelent. Singura problema e ca editurile prefera sa publice romane/carti comerciale si nu neaparat bune.
E o jungla in care se patrunde greu. Ca sa fie publicat, trebuie sa platesti. Ca sa fie citit, trebuie promovat (alti bani-alta distractie), pentru ca sunt foarte putini cei care cumpara o carte a unui autor necunoscut.

| psiholoaga a răspuns:

Sunt unele edituri care, daca romanul e bun, acopera toate costurile. Asa, cu bani, oricine poate publica orice la orice tipografie. Sa incerce la concursuri sau sa publice cu varianta ta, in tiraj de 500 (desi e cam putin, o distribuie la amici si cunostinte si alea sunt) si, daca se va citi, poate incerca o reeditare la alta editura.

nony
| nony a răspuns:

Si v-a ramane doar parerea domnului inspector.
Ai mácar idee cat te costa sa publici o carte?

| anda_1885 explică:

A trimis, si a spus ca o publica ca e bine, dar cu banii de care dispune nu poate scoate un tiraj mai mare de 500, in conditiile in care editura plateste 1/3

| shishilik a răspuns:

Succes cunostintei talehappy si sper sa aud de ea curandhappy

| bruno9432 a răspuns:

Trebuie sa contacteze niste edituri si sa le trimita cate o copie. Daca cei de acolo vor considera ca este un roman bun ii vor propune publicarea (eventual mai inainte cu ceva editare profesionala). Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord cu cei care au scris ca trebuie sa trimita la edituri dar nu tot romanul ci numai un capitol. Daca vor fi interesati vor veni cu propunerea pentru publicare. Daca el/ea trimite o copie dupa intreg romanul atunci e posibil sa-si ia teapa.