| Celeste_2636 a întrebat:

De ce rusii nu au invadat Romania dupa ce au invadat Cehoslovacia in 1968? Ceausescu a criticat vehement invadarea Cehoslovaciei, sustinand dreptul la auto-determinare a fiecarei tari si se stie ca pe atunci el nu prea asculta anumite chestii de la rusi, ii cam sfida. Toata Europa si America erau sigure ca URSS va ataca Romania si totusi nu s-a intamplat asta. De ce?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt mai multe motive, tinand atat de relatiile bilaterale, cat si de cele internationale. Sfidarea a fost doar de fatada(putem spune plastic "cainele care latra, nu musca") si pentru imaginea externa, in realitate legaturile erau destul de stranse, pe toate planurile. Sovieticii nu aveau nici un interes sa ne ocupe si pe noi, Ceausescu nu a deraiat de la principiile socialiste (la fel ca si cehii) si nu avea intentia sa schimbe regimul. Au fost apoi presiunea si avertismentele internationale, mai ales din partea SUA si Chinei, de care URSS trebuia sa tina seama. Numai bine!

| noktambul a răspuns:

Ceausescu a criticat vehement invadarea Cehoslovaciei vreo doua zile, dupa aia s-a mai linistit! URSS nu a atacat Romania pentru ca nu avea motive sa o faca. La noi se construia in liniste societatea socialista multilateral dezvoltata si Ceausescu pompa la rusi anual sute de mii de tone de carne, lactate, fructe, vinuri, lemn, uraniu, mobile, haine, incaltaminte etc etc. Se facea ca nu prea asculta de rusi ca sa-i abureasca pe americani sa ne acorde clauza natiunii celei mai favorizate.

| thealchemist a răspuns:

Pentru ca Ceausescu nu ii sfida cu adevarat pe rusi. citeste "Orizonturi rosii".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba-l pe Horia Moculescu, stie el de ce