| Horhe a întrebat:

Descrieti-mi si mie un nagat...big grin

5 răspunsuri:
| ZâmβέŤ a răspuns:

Nagat: Pasăre migratoare de baltă de mărimea unui porumbel, cu penele negre-verzui pe spate și pe piept, albe pe pântece și cu un moț negru în creștet; bibic2 (Vanellus vanellus). ♦ Epitet glumeț dat în special copiilor. – Probabil formație onomatopeică.

| ppr a răspuns:

Pasare de balta de marimea unui porumbel, cu pene albe si negre, cu un mot negru alungit si putin intors.

| aurasu a răspuns (pentru ppr):

Pasare de balta migratoare de marimea unui porumbelcu pene negre-verzui :*

| MalIinush a răspuns:

O pasare de balta cu pene albe!
(Ai si tuu caietul ala de vacanta de clasa a 6a, pg 71?)

| aurasu a răspuns:

O pasare migratoare de balta cat un porumbelbig grin