| yinyang a întrebat:

Doresc un raspuns simplu pe acest site... Daca Dumnezeu e doar unul singur, de ce altii isi bat joc de acest nume divin si isi fac nickuri cu ajutorul lui? Sunt atei? Cred ca universul se invarte doar in jurul lor?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@yinyang, pe acest site nu vorbim de Dumnezeu. El este in inima celor care cred in el si atat. Cu cat incerci sa ii combati pe atei, cu atat mai multe cuvinte grele vei vedea la adresa Lui si, nu cred ca iti place asta. Mai bine ne limitam la scopul TPU. happy

33 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

''and here we are again '' - replica din desenul animat Wacky Races rolling on the floor

| inna a răspuns:

Personal, eu nu judec userii dupa un simplu nimic. unii isi aleg un nimic mai special ca sa poate iesii in evidenta sau pur si simplu asta le trece prin cap in momentul cand si-l pun.

Si mie mi se pare ciudat nimic-ul tau... dar asta nu inseamna nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-ai chemat, am venit. Ce nelămuriri ai?

| yinyang explică:

Am explicat ce inseamna nick-ul meu intr-un raspuns anterior...

| Silvia a răspuns:

Treaba lorwinking
Cu toate ca nici eu nu inteleg unele nick`uri, dar...nu conteazaoh go on
Si... daca te referi la userul "dumnezeu", mi-a raspuns astazi la intrebare si a zis ca si-a ales numele dupa Duhul Sfanthappy big grin

| yinyang explică:

Salutari, pot sta drept sau trebuie sa ingenunchez?

| eewan a răspuns:

Ok. inainte nu exista nimeni in afara de dumnezeu.si dumnezeu a crea ingerii... dar unii ingeri s-au rasculat in fruntea lor fiind lucifer(satan asa il chema).atunci dumnezeu a creat iadul si pe unii ingeri i-a legat in adancimile pamantului iar pe altii i-a lasat liberi pana la judecata finala.
Iar lucifer(satan) si ingerii sai vor sa ii faca pe oameni sa mearga cu ei.(raul incearca sa atraga cat mai multi oameni spre rau)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cine ti-a spus tie ca dumnezeu este doar unul? L-ai vazut tu? Ai stat personal cu el la o cafea in Dorobanti si ti-a spus ca este de-a dreptul mahnit de faptul ca au aparut mai multi Dumnezei la care lumea se inchina? Sau faceai referire la zeii din olimp? Pe ei de ce sa nu-i pomenim aici?

| eewan a răspuns:

Pt o mare enigma "La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@yinyang - numai daca vrei.
Într-adevar, sunt doar unul, care e problema?
De ce nu vorbești de Baal? Sau de totemurile triburilor anasazi? Sau, de ce nu, de Allah? Ăștia ce au? Nu sunt unici? Sau, ca să-mi permit o licență poetică - sunt mai puțini unici decât eroul tău de legende?

| psiholoaga a răspuns:

Nu neaparat, dar probabil cred ca universul nu se invarte in jurul lui dumnezeu.

| yinyang explică:

Pentru mine e o enigma modul tau de a gandi... Capitolul 24, Matei "Daramarea Ierusalimului. A doua venire a lui Hristos si sfarsitul lumii. Cand va veni ceasul acela?" - 24 - "Caci se vor ridica hristosi mincinosi si prooroci si vor da semne mari si chiar minuni, ca sa amageasca, de va fi cu putinta, si pe cei alesi." Asta in crestinism... Daca vorbim de cei mai buni astrologi si alchimisti renumiti plecam la religia mayasa si la hermetism (vezi dumnezeule, "initiere in hermetism - Calea adevaratului adept" )...
Religia hermetica daca nu esti atotstiutor se bazeaza pe cele 4 principii fundamentale : apa, foc, pamant si aer. Aceste 4 sunt formate de elementul divin numit acasa. De acolo si construirea piramidelor in Egipt... Mai vrei sau iti ajunge si cand te mai documentezi mai vb? Cand vad ca unii vorbesc despre religii si ei nici macar nu vad punctul lor comun, ma face sa rad cu lacrimi...hai salut...

| maryana5 a răspuns:

Nu cred ca-si bat joc de numele Domnului... pur si simplu vor sa iasa in evidenta. Eu daca imi pun numele Iisus din Nazaret nu inseamna ca iau numele Domnului in desert sau ca sunt ateu. Pur si simplu unii useri se cred prea importanti si de asemenea se cred "preastiutori" laughing
xoxo, mary peace sign

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puiuț - e diferență mare, aș spune imensă, între religie și credință. Hotărăște-te - religie sau credință, să știu pe ce teme polemizăm.
Fii concret și adresează-te personal celor cărora nu le înțelegi punctele de vedere. Nu de alta, dar din formularea ta, nu mă găsesc in niciuna din categorii.
Nu mai da exemple din literatură, nu sunt valabile într-o dezbatere care nu are nimic în comun cu literatura.

| denisa0906 a răspuns:

Io nu itneleg nimic mai oameni buni.sad da vreau sa zic si eu totusi ceva... Dumnezeu e singurul Dumnezeu Sfant asta stiu de fapt multi is unici si dumnezeii aia rai dar e unic prin Bunatatea si SLava lui GBU yinyang love struck

| yinyang explică:

Iuda, hai sa iti explic... ca sa putem sa vorbim despre religie in sine, trebuie sa ne referim in primul rand la credinta. Religia cuprinde credinta...Era un oraş situat la ţărmul Mării Mediterane, care a fost complet distrus ca. 1185 în.Hr., în prezent fiind partea de nord a Siriei. Descoperirile arheologice au dus la descifrarea unei serii de documente istorice din acest loc, unde zeului Baal îi erau aduse sacrficii, fiind considerat zeu al vântului, norilor, ploilor, care aduc fertilitatea în această regiune aridă. Imaginea zeului este adesea prezentată purtând un coif cu coarne, într-o mână cu fulgere, iar în cealaltă cu o măciucă. În templele închinate zeului, sacrificiile făcute erau copiii; conform documentelor găsite, se practica frecvent prostituţia.
acest zeu Baal l-as caracteriza hermetic ca o simpla liant intre elementul pamant (fertilitate), apa (nori), aer si foc (mana cu fulgere)... In concluzie acest zeu Baal de la tarmul Marii Mediterane nu este decat elementul divin acasa care cuprinde cele 4 elemente fundamentale... (ca sa nu mai vorbim de maciuca - LEMN - element fundamental in religia chineza si orientare Feng Shui)... Literatura este strans legata de trecut, daca nu exista literatura azi nu stiai nici cine sunt stramosii tai, sau... scuze... tu fiind dumnezeu, nu ai stramosi nu?

HepHap
| HepHap a răspuns:

@Yinyang

Noi astia mai "batrani" avem un obicei pe TPU. Daca stim sa raspundem la o intrebare, pe subiect, raspundem, daca nu, nu. In nici un caz nu venim cu exemple din istoria religiilor atunci cand polemica e construita in jurul optiunii unora de a crede sau nu. Eu cred, tu crezi, @dumnezeu nu, dar asta nu presupune ca bagajul nostru de cunostinte despre religie/religii trebuie sa fie impartit diferit. Ce iti spunea @dumnezeu era ca notiunea, in sine, nu implica unicitate. De aceea exista politeism, de aceea exista alte religii cu alte divinitati. Dumnezeul la care face el referire nu trebuie sa fie neaparat dumnezeul tau. Si si daca ar fi, e alegerea lui. Trebuie sa ne respectam convingerile unii altora.

Felicitari ca stii istoria religiilor, dar detaliile respective nu isi au locul aici. Si eu am cunostinte foarte bogate de istoria artei, dar nu le inserez in alte discutii.

| eewan a răspuns:

Am observat ca esti repede taxat daca crezi in Dumnezeu. happy

| yinyang explică:

Unicitatea exista, politeismul inca este la suprafata ca o scoarta care e gata sa cada...Idea in sine a fost ca trebuie sa pastram o distanta intre necunoastere si cunostinte de ale lui ady minune... Modul acesta de raspuns superior, de a ignora sau a trata raspunsurile altora cu dispret, m-au facut sa il antrenez in discutie pe dumnezeu...Respect port fiecarui utilizator TPU, dar nu "privesc de Sus" in nici un caz...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Asa e nici eu nu inteleg anumite lucruri! Dar stai linistit fiindca cineva candva la momentul potrivit iti v-a da raspunsurile pe care le astepti! Si sa stii ca nici un rau nu ramane nerasplatit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@yinyang - dragul meu, vrei sa vezi ce inseamna respect pentru rîspunsurile celuilalt? Ia vezi cum am apreciat eu, prin voturi, răspunsurile tale. No, acum, uită-te cum le-ai apreciat tu pe ale mele. Și ai impresia că?
Reiau - credință nu e sinonim cu religie.
Politeism, monoteism, tot un drac. Mai rău e că vorbim din povești ca să trăim in viața reală, iar eu m-am convins că nu există motanul încălțat. De ce ar exista dumnezeul tău? Haaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cine suntem noi sa ii judecam pentru ca si-au pus nickuri cu numele lui Dumnezeu? Sunt sigura ca nici tu nu esti perfect si mai ai o gramada de invata la fel ca toti ceilalti, la fel ca mine asa ca invata cum sa fi tu mai bun inainte de toate si stai linistit ca o sa vina un moment cand toti o sa platim pentru faptele noastre si o sa fim judecati de cineva care merita sa ne judece...de Dumnezeu!

| yinyang explică:

Mai uite-te odata pe raspunsul meu si citeste-l bine...1.N-am zis ca religia este sinonim cu credinta! 2.Respect acord tuturor, chiar si tie, dar sa nu mai comentezi in batjocura raspunsurile altora pentru ca niciodata nu stii cum carul mic rastoarna carul mare... Crezi ca daca vorbeam despre plan astral si plan fizic la intrebarea lui nony trebuia sa aduci argumente de 2 lei cum ar fi filozofia lui ady minune?! Raspunsul tau m-a deranjat pentru ca tu baietel vorbesti din amintiri! Tu in loc sa ai o intreaga perceptie a lucrurilor din jurul tau, detii doar vorbe, dar trebuie sa recunosc, inalte si cu substrat 0, 001% si o filozofie facuta intr-o noapte la emisiuni gen "iarta-ma". Nu imi place sa ma cert. Un simplu sfat prietenesc iti daruiesc: Apleaca urechea si jos si sus, ca asa poti sa evoluezi, nu trai mereu convins de ideile proprii pentru ca ele te orbesc. Te salut!

| denisa0906 a răspuns:

angry wsm tu tii predica aici la toti? crezi ca toti au de gand sa iti citeasca povestile? ce te consideri asa de superior? vezi sa nu fi tu mai inferior decat noi apropo ti-am scris asa pentru ca mi-ai zis un cuvant care m`a cam deranjat auzi la el cica imi zice mie "luda"angry cand ziceam ca nu mai inteleg nimic ma refeream ca nu mai inteleg nimic din zarva asta si discutiile astea intelegi capatana seaca? si daca la inceput am zis ca nu inteleg nimic tu de ce crezi ca am mai scris raspuns dupa ce am zis faza cu nu mai inteleg nimic. asta e pentru tine domnu cu yiynyang!

| yinyang explică:

laughing nu era pentru tine "Iuda" draga nu te ataca. Era pentru dumnezeu... Te pup. Ms de comment.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@yinyang - m-ai lovit. Puternic. Mă doare. dar imi trece pana ma insor (oare?). Sensul nu l-ai priceput, nici acolo, nici aici, dar nu-i bai, ce te poate invata un copil de 12 ani, nu? Nu uita ca stupidul nu e apanajul oamenilor intelepti si cu atat mai putin al celor care stiu si pot sa dezbata. Nu dezvaluie decat frustrare. Si de asta sunt satul ca m-am saturat sa tot explic unuia si altuia ca trebuie sa-si ia soarta in propriile maini, ca nu-l ajuta nimeni sa se faca bine. Iar cand vad si aud idiotenii, imi scot tepii, tocmai pentru ca viata nu e alcatuita deloc din povesti, ci din realitati crude, care nu se trateaza cu frustrari, plansete, urlete, bocit, rugaciune sau lasa ca ne ajuta ala de sus. OK?
Credinta? Crezi in ce? Faptre, man, fapte. Ce folos ca scriem, unii (eu nu ma includ aici), foarte frumos ce scriem pe aici daca ne apuca hermetismul sau monoteismul sau politesimul sau misticismul. Sacralitatea nu a ajutat niciodata decat pe unii. La fel ca politica. Cand vom invata ca nu suntem animale (nici oi, dar nici lei) atunci vom scapa si de frica, de iad, de rai, de muntii de pilaf ai lui Allah sau de Campiile Elizee. Si daca asta e superioritate, atunci da, consider ca sunt superior, dar e vorba de acea superioritate data de faptul ca am trait ceva ce nu multi au trait, datorita faptului ca mi s-au intamplat "neshte intamplari intamplatoare" care imi permit sa spun ca se invart toate in jurul meu. Asta fara sa insemne ca si tu esti acolo. Nu, in niciun caz, nu-mi permit sa-mi irosesc vitalitatea decat pentru cei care conteaza cu adevarat pentru mine. Si sunt fericit. Si ei la fel. Si ne mai si iubim. Si mai suntem si sanatosi (asta conteaza cel mai mult). Si ma simt de 22 de ani. Fara dumnezeu, allah, divin sau shamanic. Doar de la mine. Doar atat.

| bruno9432 a răspuns:

Te-ai gandit ca poate un chinez de orientare budista s-ar simti ofensat de nikul tau?
Yin si Yang sunt doua simboluri care impreuna reprezinta esenta Universului - crezi ca Universul se invarte in jurul tau si de aceea iti permiti sa il injosesti folosindu-l ca nimic?

| yinyang explică:

DA!(Bruno iti recomand "Cartea Schimarilor" in 2 volume)Un chinez sunt sigur ca m-ar intreba de ce am ales yinyang nick-ul.La acea intrebare as raspunde simplu: In fiecare din noi exista puterea universului, fiecare avem 2 parti, 2 poli energetici, cel putin 2 cai de a infaptui si rezolva acelasi lucru...Prin acest nimic nu injosesc Universul ci Universul ne injoseste pe noi in fiecare zi privind micimea individuala... iar app. de commentul lui dumnezeu..."Puterea lui Cristos este in fiecare dintre noi." Ai uitat de minuni cand cereai fapte... Minuni care atesta in fiecare zi ca o energie divina exista, ca noi o numim Dumnezeu, ca altii o munesc Buddha sau Allah, ca unii cred in acasa, altii in zei...TOTI credem in ceva, pentru ca stim de ce venim pe pamant, de unde venim si incotro ne ducem...doar ca uitam, pentru ca pe multi ne cuprinde materialismul si apoi spiritualitatea devine o mare enigma... Crezi ca daca suntem sanatosi si traim, avem doar scopul de a manca, de a avea si de a colinda pamantul? Eu cred ca ar trebui sa rasplatim in fiecare zi prin faptele noastre acordand unul altuia mangaiere si ajutor... Si nu compara politica cu credinta ca e ca si cum ai masura in centimetri si ai vrea sa alfi tone... In ziua de azi religia este completarea stiintei si invers... merg impreuna de cativa ani...de cand cu 2012...atat religiile cat si stiinta afirma ca ceva se intampla...aceasta este doar o idee asupra careia colaboreaza. Ele sunt mii.

| bruno9432 a răspuns:

Multumesc pentru recomandare, dar cred ca ar trebui sa te hotarasti un pic. Vorbesti de Hristos, de Dumnezeu, reprosezi ca se foloseste numele lui Dumnezeu in scopuri mediocre, dar in acelasi timp recomanzi ceva ce s-a scris cu cinci secole inainte de Hristos. Intr-adevar Dumnezeu (indiferent de numele pe care il poarta in fiecare cultura) este acea entitate care ne guverneaza pe noi toti... dar Hristos este considerat fiul lui Dumnezeu, deci de natura divina, iar asta este specific crestinismului. Crestinismul si ideile lui Confucius (care in mare parte se regasesc in cartea recomandata de tine) au multe puncte unde se bat cap in cap.
Am inteles ca ai o viziune proprie asupra lucrurilor, este normal, dar la fel, fiecare dintre noi a citit, a analizat si si-a format o parere proprie.
Este normal sa respecti si opiniile altora, pana la urma niciunul dintre noi nu detine adevarul absolut, iar de la exprimarea opiniei pana la a-i judeca pe altii a fost un pas mic. si l-ai facut inca din intrebare.

| unromandestept a răspuns:

Nimeni nu poate dovedi ca dumnezeu e doar unul singur sau ca exista, perpetuam vorbe si exemple fara sa avem dovezi concrete.Valoarea unui nick de "dumnezeu" este egala cu importanta pe care i-o dam. Daca sunt sau nu atei asta ii priveste in personal cum si credinciosii isi pastreaza credinta pentru ei, nu e ceva cu care sa te falesti in lume, nu te face nici mai bun nici mai rau! Iar universul cred ca se invarte egal pentru fiicare dintre noi, credinciosi sau atei, inteligenti sau mediocri, dumnezei sau oameni!