Întrebare recomandată | chocolate3755 a întrebat:

Eu si un grup de tineri vrem sa punem in scena o piesa de teatru, o comedie cu maxim 5-6 personaje. Aveti careva idei de piese? Ar fi bine sa nu fie din astea complicate pentru ca nu suntem profesionisti cu siguranta, doar niste tineri cu initiativa. happy Multumesc anticipat. Funditaaaaaaa

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Schițele lui Caragiale. Sînt cele mai indicate pentru trupe începătoare de amatori. Și mai ales de școlari.
Cu 5 - 6 personaje sînt marea majoritate a pieselor.
Încercați actul I din „D-ale carnavalului".
Sau „Tache, Ianche și Cadîr", (de Victor Ion Popa) sau „Omul care a văzut moartea", sau „Steaua fără nume ( de M.Sebastian); „Titanic Vals" de Mușatescu.; „Omul cu mîrțoaga" de Gh.Ciprian";

| AR1373 a răspuns:

Incearca sa fi creativa si scrie tu una.
Ex:
-un betiv, o carciuma el vrea sa plece acasa dar venise pentru o intalnire. femeia nu venise, iar tipul a baut prea mult si incepe sa se planga celor din carciuma, apoi la final adoarme pe o canapea si se trage cortina.
-o situatie de la scoala:
un elev(putin mai smecher) este scos la tabla sa rezolve o problema de matematica si incepe sa faca glume pe seama profei
elevul:"astea de aici se aduna cu alelalte si da astalalta"
profesoara:"vasile spune-mi cum transformi un numar periodic intr-un numar fractional?"
elevul:"chem un om de stiinta sau ii sun pe prietenii mei martienii sa le transforme pentru mine, oricum imi erau datori"
profa':"vasile daca nu esti serioas iti dau 4!"
elevul:"nu va ambalatii doamna!"si incepe sa revolve o ditamai problema de la matematica si trece in banca de parca nu s-ar fi intamplat nimic, profesoara si ceilalti elevi raman uimiti iar cortina cade.
Le-am inventat acum, sper ca te-am ajutat, poti sa inventezi alta sau sa le inbunatatesti pe astea.

| Kent_Veronika_1984 a răspuns:

Eu am una! am facut-o cand eram copil, despre o mamaliga

| Useria a răspuns:

O comedie, asta le place tuturor! Doua fete de alte nationalitati(de ex: una frantuzoaica si alta spaniola) se cearta din cauza ca fr(antuzoaica) a vazut-o pe sp(aniola) la bar cu prietenul fr. O alta fata vine si traduce ceea ce vorbesc ele, acestea se ambaleaza mai tare, traducatoarea nu mai poate tine frau conversatiei si cele doua pleaca, pleaca si traducatoarea iar apoi vine inapoi si spune "Eu am fost la bar cu *numele prietenului fr* Ce zici?

| Elena_Cristina_1979 a răspuns:

O sa-ti dau niste idei de glume pe care ai putea sa le pui in piesa daca este o comediewinking
Personajul 1 statea si plangea in camera sa. Vine personajul 2 si spune:
- De ce plangi?
- Cand eram mic imi era frica de intuneric dar acum cand vad factura la curent imi e frica de lumina.
2) O fata spunea ca nu vrea sa iasa afara pentru ca ploua iar alt personaj spune:
-Si ce daca ploua? Te transformi in sirena?
3) Personajul 1 il intreaba pe 2:
- Tu ce vrei sa devii cand vei fi mare?
- Visez sa fiu miliardar ca tatal meu
- Pai ce tatal tau e miliardar?
- Nu dar si el viseaza.

Mai am multe idei ti-am dat doar cateva sper sa te ajute. Fundita? happy

| erikcuta a răspuns:

Multe din creatiile lui Ion Luca Caragiala sunt frumoase. EXEMPLU:Bubico, Vizita etc. Sau ai putea să inventezi tu ceva EXEMPLU: un profesor vine in clasă(avea o voce ciudata si putin ascutita), după 5 minute vine si directorul, profeorul le tot pune intrebari elevilor dar acestia nu stiu, iar directorul îi alinta (le spune ca st destepti etc.)profesorul le spunea mereu ''st!'' etc. Si o mai inbunatatesti tu cu putina imaginatie. SPER CA TE-AM AJUTAT!