| roby223 a întrebat:

Exista vreun Zeu sub forma unui Tigru cu aripi?
Dacă da, cum se numeste și din ce cultura/religie face parte?

3 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Poate fi o imagine asociata cu zeul Dionysus cum spunea DrGeorge, dar un zeu tigur cu aripi nu exista. Sunt doi zei chinezi care apar calarind un tigru: Caishen si Li (zeul norocului si al focului) si inca vreo 4 "zeitati" budiste care poarta o blana de tigru: Candarosana, Ekajata, Mahakala, Parnasvari.

| Lukasssz a răspuns:

Da, il vede varmiu cand e beat...
Cheers

| DrGeorge a răspuns:

Salut,

Singurul loc in care apare un tigru cu aripi este in mitologia Greco-Romana. Era asociata cu zeul Dionysus.
Acesta bestie decoreaza un tron de marmură dedicat lui Dionysus

Poza: https://www.theoi.com/image/Z46.3Tigris.jpg