Întrebare recomandată | Alfabetsigur a întrebat:

Hei, as vrea sa dau la Liceul de Arte.
Stiti care sunt probele pentru fiecare profil in parte?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da pentru ca exista un singur liceu de arte in Romania.

| Lina1993 a răspuns (pentru Adry05):

Vorbesti prostii, exista o gramada de licee de arta in Romania, spre exemplu Liceul de Artă „Carmen Sylva" din Ploiești,
Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu" (Suceava), Colegiul National de Arta "Octav Bancila" Iasi etc

| Adry05 a răspuns (pentru Lina1993):

Tu esti cam proasta daca nu ti-ai dat seama ca eram ironica...

| ionutborcea a răspuns:

La liceul tău o să te pună să desenezi ceva frumos s-au un portet
ear la alte lice este de ajuns să faci un formular şi sa ai media potriviță şi ai intrat

| Annnnnie a răspuns:

Pentru profilul Arte Plastice ai de dat două probe:
1.Desen:
-foaie A3
-tema este natura statică (diverse obiecte statice plasate într-o parte a atelierului pe care trebuie să le deseneze participanții, de exemplu o ulcică de lut împreună cu un cub/piarmidă, o sticlă)
-corectorii observă modul participanților de a reda obiectele din realitate;
-respectarea realității; a luminii, umbrei etc.

2. Pictură:
-foaie A3;
-tema poate fi o compoziție cu 3-5 personaje:
*personaje statice-care stau; nu efectuează acțiuni; fiecare trebuie reprezentat diferit, nu în aceeași poziție;
*personaje dinamice-care efectuează acțiuni; fiecare trebuie reprezentat diferit, nu în aceeași poziție;

***În principu, nu este greu să intri la un liceu de arte dacă te pasionează domeniul acesta, dar este necesar să te interesezi la liceul la care vrei să te duci. Unele teme se pot schimba și pe lângă informații, poți să ceri și modele de planșe corect executate.
Dacă nu ai avut vreun contact cu naturile statice și reprezentarea lor, ar trebui să cauți câteva informații.

Succes!