| Mariutamaria441 a întrebat:

Hei,TPU! Este grea chimia de clasa a 8-a fata de cea studiata in clasa a 7-a? Care sunt elementele de baza? O sa fie mai multa teorie, sau mai multa practica? Funda pentru cel m-ai detaliat raspuns!

5 răspunsuri:
| Justme111 a răspuns:

In clasa a 8-a vei avea multa practica, multe probleme. Toate se vor baza in mare parte pe tabelul periodic şi vei face si in laborator câteva combinari de substanțe si asa mai departe (daca nu ai făcut pana acum)
Atat mai țin eu minte din ce am facut. BAFTĂ!

| d0areu a răspuns:

Din cate stiu eu chimia de a 8 a mi-a dat putin bătăi de cap, in special problemele, nu sunt eu un as la chimie dar sunt sigur ca daca stii regulile de baza si vei invata zi de zi vei avea note bunewinking

| Crisstphanhye a răspuns:

Chimia de a 8-a este un fel de continuare a celei dintr-a a 7-a si sunt de facut mai multe probleme

| Amaris111 a răspuns:

Hei! Chimia de clasa a 8 nu este foarte grea, daca înveți te vei descurca, de fapt mie mi s-a părut chiar mai simpla decat chimie de a 7, acum fiecare cu parerile sale. Elementele de baza sunt: fierul, cupru (arama), oxizi, acizi, baze (hidroxizi) si sarurile.
Este mai multe teorie deoarece toate aceste elemente le veti studia in parte, proprietati fizice, proprietati chimice, nu este chiar asa de complicat.
Eu m-am descurcat iar acum merg in clasa a 9.
Sper ca te-am ajutat! ☺

| Serj7308 a răspuns:

În chimia de a 8 se pune accentul pe probleme, dar teoria va fi și ea acolo, ve-ți invata despre săruri compuși chimici, o sa vi se arate experimente super mișto, o sa învățați multe denumiri ale substanțelor, o sa învățați despre reacții, e mai grea chimia de a 8 fata de a 7 dar dacă înveți și Îți place poate sa fie usoara