| Ganduricolorate a întrebat:

Hei TPU.
Eu fac teatru de 2 ani. Teatru profesionist. Studiez la scoala. Ma intristeaza faptul ca teatrul este din ce in ce mai putin frecventat de tineri care se duc sa vada o piesa de placere, nu pentru ca au cumparat un bilet de la scoala in schimbul unui 10.
Voua va place sa mergeti la teatru? Apreciati actorii?

10 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Ne place sa mergem la teatru da` nu la orice teatru ci doar la teatrul care ne da motive sa apreciem actorii si/sau regizorul si/sau dramaturgul si/sau arhitectul decorurilor si al costumelor.
E greu, vezi bine, sa existe contextul in care sa le bifez pe toate cele insirate mai sus, poate de aia unii butoneaza telefonul in timpul spectacolului, ca toti acei oameni aflati pe scena nu produc specatorului desfatarea de care are atata nevoie.

| wolder a răspuns:

Apreciez actorii din filme.
mergeam la teatru inainte, dar nu am mai mers de mult, nu mi se pare mare lucru si ma plictisesc

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna! Sunt o mare consumatoare de teatru, in timpul stagiunii merg la cate 2-3 piese saptamanal, e modalitatea perfecta(in afara muzicii si a lecturii) de a ma relaxa, de a ma incarca pozitiv, de a imi imbogati cultura generala. Chiar in luna iunie, inainte de inchiderea stagiunii am vizionat pe scena Nationalului iesean cateva spectacole superbe:"Variatiuni enigmatice'', "Focul''(adaptare dupa romanul "Fahrenheit 451"), "Femeia marii''... Si apreciez mult actorii si regizorii, atat cei de teatru, cat si cei de film. Iti doresc mult succes in activitatea ta si o zi frumoasa!

| iAMVi a răspuns:

La cat de prosti sunt tinerii din ziua de azi nu te mira ca nu mai merge nimeni la teatru.
Cre' ca 65% din tineri sunt niste prosti.
E frumos la teatru si actorii sunt buni dar e cam foame de bani.

| Ganduricolorate explică (pentru iAMVi):

E adevarat ca salariul lor e mic față de munca pe care o depun. In spatele unui spectacol de 2 ore stau ore in sir de repetitii. Multi m-au sfatuit sa renunt pentru ca ei cred ca nu o sa am viitor cu teatrul. Eu tind sa cred ca ceva se va schimba. Nu am de gand sa renunt.

| bogz a răspuns:

In scoli nu mai este promovata cultura.Din acest motiv ne pierdem identitatea nationala si valorile tarii.Majoritatea care merg la un spectacol sunt atat de dobitoci incat merg obligati si butoneaza un telefon.

| Ritsuko a răspuns:

Mie imi place sa merg la teatru dar depinde ce piesa vad. Piesa conteaza foarte mult.
Apreciez actorii pentru munca depusa si pentru faptul ca desi salariul este mic ei continua sa munceasca.

| strike118 a răspuns:

Da, apreciez munca depusa de ei. Totusi, nu am mai fost la un teatru de ceva vreme...

| MVRARIVM a răspuns:

Mi-e greu sa scriu asta, dar e vina voastra dragii mei actori. Teatrul a ramas in mare parte la nivel academic. Aceeasi scena, aceleasi chestii. Trebuie sa inovati, sa creati ceva socant, extrem de original. Este foarte important sa incepeti sa va puneti mintile la treaba, nu stiu...seara in pat, la masa, in tramvai, pe WC, pe camp la tara, oriunde ati fi, fiecare din voi sa stea sa se gandeasca la ceva nou cu teatrul asta. Nu dati vina pe lume ca este dezinteresata. Lumea oricum e deschisa la orice ar putea fi original. Speculati tendintele social-contemporane in materie de gusturi. Ce dracu!? Nu conteaza ca sunt gusturi de rahat. Din rahat poti face o extraordinara sculptura daca ai talent. Iar aici tocmai asta ar atrage, daca tot am dat exemplul de mai sus. Suntem satui de marmura, am vrea sa vedem cum e cu rahat. Lipsa de interes a lumii pentru teatru, nu e o tragedie, ci o provocare! Acceptati?

| dannyNick10 a răspuns:

Da, respect!