| TheLovelyGhost a întrebat:

Hello TPU! Imi puteti recomanda si mie cateva surse despre poluarea solului si a subsolului?

4 răspunsuri:
| NinjaMcSebi a răspuns:

Poluarea solului este cauzata de:
. pulberi si gaze nocive din atmosfera, dizolvate de ploaie si întoarse în
sol;
. apele de infiltratie care impregneaza solul cu poluanti si îi antreneaza în
adâncime;
. râurile poluate care infesteaza suprafetele irigate si inundate;
. deseurile industriale sau menajere depozitate necorespunzator;
. pesticidele si îngrasamintele chimice folosite în agricultura.