| Liviu_Calin_1996 a întrebat:

Hey! argila pentru sobe de teracota este buna si pentru olarit? spuneti-mi va rog de unde pot lua (din natura, fara sa cumpar) lut sau argila pentru olarit.

Răspuns Câştigător
| homosapienbone a răspuns:

Pt olarit trebuie lut galben si trebuie sa treaca prin patru stadii: se curata de corpuri straine, se taie, se lasa sa se dospeasca, pentru omogenizarea compozitiei. De gasit gasesti pe diverse terenuri (daca te duci la tara si intrebi oamenii, or sa-ti spuna, ca folosesc si ei la facut chirpici (caramizi traditionale din lut si paie).

1 răspuns:
| DoarImpreuna a răspuns:

La olarit nu ma bag dar pentru sobe de tarecota (te referi la imbinarea dintre placi probabil) nu e pretențios, trebuie sa cauti lut galben se gasește cu ușurință pe dealuri mai greu e pentru cei care sunt în zona Dunării la care e mai greu să găsească.