| ColoredLove a întrebat:

Hey TPUhappy! Ma gandeam sa ma pun pe citit vara asta. Dati-mi va rog si mie ceva titluri de carti frumoase...in genul cartilor scrise de Umberto Eco, Janette Oke, Lev Tolstoi etc.Mersi:*.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fănuş Neagu, Dincolo de nisipuri
N. Filimon, Ciocoii vechi şi noi
M. Eliade, Douăsprezece mii de capete de vite, Nuntă în cer
C. Negruzzi, Alexandru Lăpuşneanul
I. Slavici, Moara cu noroc, Mara
I. L. Caragiale, Kir Ianulea, În vreme de război
G. Călinescu, Enigma Otiliei
Camil Petrescu, Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război
Mircea Cărtărescu, Travesti, Orbitor
H. Papadat-Bengescu, Concert din muzică de Bach
Anton Holban, Ioana
Liviu Rebreanu, Iţic Ştrul dezertor, Catastrofa
Emil Cioran, Exerciţii de admiraţie, Schimbarea la faţă a României
Constantin Noica, Jurnal filozofic
Nicolae Steinhardt, Jurnalul fericirii
Eugen Barbu, Groapa
Gustave Flaubert. Doamna Bovary
F. Scott Fitzgerald, Marele Gatsby
Lev Tolstoi, Anna Karenina, Război şi pace
Charles Dickens, Marile speranţe
Charlotte Bronte, Jane Eyre
Emily Bronte, La răscruce de vânturi
Jane Austen, Mândrie şi prejudecată
Ernest Hemingway, Bătrânul şi marea
Victor Hugo, Mizerabilii
Giovanni Boccaccio, Decameronul
Dan Puric, Despre omul frumos
Norman Manea, Întoarcerea huliganului

Cărţi poliţiste şi de aventură

1. Karl May, Winnetou, Testamentul incaşului
2. Vlad Muşatescu, Conan Doi, Extravagantul Conan Doi
3. Rodica Ojog Braşoveanu, Cianură pentru un surâs, Bună seara, Melania
4. Agatha Christie, Zece negri mititei, Crima de pe Orient Expres
5. Arthur Conan Doyle, O lume dispărută, Câinele din Baskerville

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singur pe lumea de Hector Malorthinking Alice in tara minunilorhappy, Black Beautyhappy

| ladygaga_9914 a răspuns:

Invitatie la vals-Mihail Drumes

Elevul Dima dintr-a 7a-Mihail Drumes

Lorelei-Ionel Teodoreanu

Invitatie la vals-Mihail Drumeswinking

Scrisoare de dragoste-Mihail Drumes:X

Panza de paianjen-Cella Serghi

Fascinatii -Melissa Marr

Maitreyi-Mircea Eliade

Domnisoara Cristina-Mircea Eliade

Crima si pedeapsa-Feodor Dostoievski

Portretul lui Dorian Gray-Oscar Wilde

Nunta in cer-Mircea Eliade

Ultima noapte de dragoste, Intaia noapte de razboi-Camil Petrescu

Dean R. Koontz -Casa tunetului

| piktor a răspuns:

Recomand si eu cartea groapa de eugen barbu :X
de asemenea si
toate panzele sus, insula misterioasa, noi mircea si atlanticul - radu theodoru, pe viata si pe moarte

ma mai gandesc si iti mai spun

| Bacemi a răspuns:

Eu iti sugerez cativa autori : Miguel Unamuno, John Galsworthy, Dean R. Koontz, Mircea Cartarescu, Mircea Eliade.

| andrei a răspuns:

Ce iti palce tie adica daca tie nu iti palc cartile de groaza nu ai cum sa citesti o astfel de carte sau daca iti place comedia nu ai sa citesti o dramabig grin...
Far away a isiruit o multime de carti f frumoase...

| andrei a răspuns:

Ce iti palce tie adica daca tie nu iti palc cartile de groaza nu ai cum sa citesti o astfel de carte sau daca iti palce comedia nu ai sa citesti o dramabig grin...
Far away a isiruit o multime de carti f frumoase...

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Ernesto Sábato-Despre eroi şi morminte, Elsa Morante-Insula lui Arthur, Patrick Suskind-Parfumul, Gabriel Garcia Marquez-Cronica unei morţi anunţate, Toamna patriarhului, Un veac de singurătate, Dragoste în vremea holerei, William Golding-Împăratul muştelor, F.M.Dostoievski-Fraţii Karamazov, Crimă şi pedeapsă, Idiotul, Cesare Pavese-Luna şi focurile, Françoise Sagan-Vă place Brahms?, Simone de Beauvoir-Toţi oamenii sunt muritori, Luis Sepulveda-Bătrânul care citea romane de dragoste, Antonio Olinto-Copacabana, Antonio Tabucchi-Capul pierdut al lui Damasceno Monteiro, Louis Bromfield-Vin ploile, Lawrence Durrell-Labirintul întunecat, Katherine Anne Porter-Corabia nebunilor, John Braine-Drumul spre înalta societate, Viaţa în înalta societate, F.Scott Fitzgerald-Marele Gatsby, Blândeţea nopţii, Cei frumoşi şi blestemaţi, Katherine Mansfield-Preludiu, Gustave Flaubert-Doamna Bovary, Hervé Bazin-Doamna Ex

| Iva a răspuns:

Yasushi Inoue: Pusca de vanatoare
Faulkner: Absalom, Absalom!
Sabato: Abaddon Exterminatorul
Andrei Makine: Femeia care asteapta

| ColoredLove explică:

Mersi mult tuturorlove struck