| Alexa_3478 a întrebat:

Hi TPU!
Am si eu o intrebare pentru cei care sunt sau au fost clasa a 8-a!

Anu` acesta eu trec clasa a 8-a.
Profesorul nostru de lb. romana mereu ne da o lista de carti pe care noi trebuie sa le citim in vacanta (15-25 de carti), pentru ca la inceputul anului scolar sa ne puna note pe rezumate.
Anu` asta a omis sa ne dea aceasta lista, insa cu siguranta o sa ne intrebe si o sa spuna ca noi trebuia sa citim chiar daca nu ne. a dat lista.

Intrebarea este:
Cine imi poate da lista de carti potrivita pentru varsta si clasa a 8-a?

7 răspunsuri:
| Marcelino a răspuns:

Va pune sa cititi? Saracii de voi! Si profu` nostru ne punea sa citim dar nu verifica niciodata(nu ne obliga). Cred ca Hanul Ancutei, Capitan la 15 ani si...cam atat imi amintesc pentru a-8-a.

| withoutme a răspuns:

Baltagul, o scrisoare pierduta, calin nebunul, dan, capitan de plai,. atat imi amintesc.

| AlexSala a răspuns:

Baltagul, La Medeleni, O scrisoare pierduta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este adevarat ca o sa va dea o lista cu carti pe care trebuie sa le luati de la bibliotecalaughing dar eu nu am citit nici una. luam rezumatul de pe netrolling on the floor succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iata lista, pentru ca cealalta, pe care deja ai primit-o, sunt lecturile din programa, insa fara selectie.
LISTA DE LECTURI OBLIGATORII PENTRU CLASA A VIII-A
Fragmente de nuvele si de romane din literature romana
Balada populara:
Miorita
Monastirea Argesului
Romanul:
Baltagul (Mihail Sadoveanu)
Mara (Ioan Slavici)
Morometii (Marin Preda)

Fragmente de nuvele si de romane din literatura universala

Batranul si marea (Ernest Hemingway)
Ivanhoe (Walter Scott)
Aventurile lui Tom Sawyer (Mark Twain)
Copiii capitanului Grant (Jules Verne)
Testamentul incasului (Karl May)
Scrieri SF:
Ciberiada (Stanislaw Lem)
Omul invizibil (Herbert Wells)
Piese de teatru
Comedii:
Chirita in provincie (Vasile Alecsandri)
Conul Leonida fata cu Reactiunea (Ion Luca Caragiale)
O scrisoare pierduta (Ion Luca Caragiale)
Boul si viteii (Ion Baiesu)

Ivanhoe (Walter Scott)
Aventurile lui Tom Sawyer (Mark Twain)
Copiii capitanului Grant (Jules Verne)
Testamentul incasului (Karl May)
Scrieri SF:
Ciberiada (Stanislaw Lem)
Omul invizibil (Herbert Wells)
Piese de teatru
Comedii:
Chirita in provincie (Vasile Alecsandri)
Conul Leonida fata cu Reactiunea (Ion Luca Caragiale)
O scrisoare pierduta (Ion Luca Caragiale)
Boul si viteii (Ion Baiesu)

| zizi000 a răspuns:

Lacul(mihai eminescu), izvorul noptii(lucian blaga), baltagul(mihail sadoveanu), o scrisoare pierduta(i-l. caragiale), miorita(balada populara), emotie de toamna(nichita stanescu). asta am avut euhappy

| Byclick a răspuns:

Praslea cel voinic si merele de aur, popa tanda, miorita, cainele si catelul, iarna