| LisaJulie a întrebat:

Îmi poate da cineva o lista cu toată dansurile tradiționale din țările balcanice?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"o lista cu toată dansurile..."

chiar TOATĂ nu le știu dar iată-le pe astea:

Croația
Kolo: Asemănător cu kolo din Serbia, dansat în cerc și foarte popular în regiunile rurale.
Linđo: Un dans specific regiunii Dalmația, cu mișcări ritmice și utilizarea unui instrument specific, numit „lijerica".
Tanac: Un dans tradițional croat, cu diverse variante în funcție de regiune, deseori prezentând pași rapizi și sărituri.

Bosnia și Herțegovina
Kolo: La fel ca în Serbia și Croația, kolo este foarte popular și are multe variante regionale.
Sevdalinka: Deși este în primul rând un gen muzical, deseori acompaniază dansuri lente și pline de emoție.
Glamočko kolo: Un dans specific regiunii Glamoč, cu mișcări specifice și pași săltați

| LisaJulie explică (pentru sierra1):

Abia acum vad și nici nu mai pot modifica! Am scris întrebarea la repezeala

| sierra1 a răspuns (pentru LisaJulie):

Cu plăcere

| DontActLikeMe a răspuns:

Nu sunt chiar toate, dar sunt cele mai importante (Și pe care le știu)

Albania- > Vallja e Tropojës, Vallja e Shpatit, Vallja e Tiranës, Çamçe, Devolli, Pogoniste, Vallja e Osumit, Tirana Jazz Dance

Bosnia și Herțegovina -> Kolo, Sevdalinka, Glamočko kolo, Linđo, Bosansko Kolo, Vrličko Kolo, Zagorsko Kolo

Bulgaria -> Horo, Rachenitsa, Dunavsko Horo, Pravo Horo, Gankino Horo, Paidusko Horo, Daychovo Horo, Eleno Mome, Dospatsko Horo

Croația -> Kolo, Linđo, Tanac, Drmeš, Šetnja, Vrlika Kolo, Svita, Zagorski Drmeš, Sveti Juraj

Grecia -> Sirtaki, Kalamatianos, Tsifteteli, Pentozali, Zonaradikos, Ikariotikos, Ballos, Hasapiko, Sousta, Karagouna

Kosovo -> Shota, Vallja e Rugovës, Mužske igre, Vallja e Kumanovës, Lumi i Bardhë

Macedonia de Nord -> Oro, Teshkoto, Lesnoto, Čamče, Berovska, Maleshevska, Komitsko Oro

Muntenegru -> Oro, Crnogorsko Kolo, Bokeljska Mornarica, Gračanica, Durmitor Kolo

România -> Hora, Sârba, Brâul, Bătuta, Călușarii, Perinița, Fecioreasca, Ciuleandra, Alunelul, Brașoveanca, Roata, Sârba Studenților, Ariciul, Fedeleșul, Hora miresei

Serbia -> Kolo, Moravac, Čačak, Užičko Kolo, Šumadija, Vlaško kolo, Vranjanka

Slovenia -> Polka, Štajerska, Belokranjsko kolo, Resia, Mazurka, Kozaračko kolo