| PurpleMonster a întrebat:

Îmi puteți da niște asemănări și deosebiri între constituțiile României?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asemanari: este vorba despre Romania.
Deosebiri: toate au fost TOTAL diferite.

Pune-le unul langa celalalt si iti vei da seama singur.

| cezar003 a răspuns:

O asemanare ar fi ca mereu am fost vasali ai rusilor iar deosebirea este ca pe vremea lui Ceausescu a fost parlament unipartidist iar acum este pluripartidism

| cezar003 a răspuns:

Constitutia din 1866
romanii se bucura de libertatea constiintei, de libertatea invatamantului, de libertatea presei, de libertatea intrunirilor
Toti romanii sunt egali in fata legii indiferent de clasa
Constitutia din 1991
libertatea individuala si siguranta persoanei fiind invioabile...
Dreptul la invatamant, se garanteaza gratuitatea invatamantului de stat in conitiile legii
Acestea fiind 2 asemanari, sa trecem la deosebiri

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Constitutia din 1923
Puterea executiva este incredintata regelui.persoana Regelui este declarata inviolabila iar actele faptelor sale este suportata de catre ministrii.
Puterea judecatoreasca se exercita de organele ei, hotararea se pronunta in virtutea legii si se executa in numele regelui.
Constitutia 1991
Puterea judecatoreasca este exercitata de catre instantele judecatoresti acestea incluzand Curtea suprema de Justitie care au statut constitutional, celelalte instante urmand a fi stabilite prin lege