| katekate a întrebat:

Imi puteti spune unde gasesc parabolele:

-Parabola celor doi fii chemat a lucra via tatalui lor
si
-Parabola grauntelui care creste fara stirea omului

Va Rog FUNDA si VOT

Răspuns Câştigător
| ioana1704 a răspuns:

Aceste parabole sunt in noul tstament, in evanghelii, dar nu stiu exact in care. Sunt parabole spuse de isus.

4 răspunsuri:
| anad a răspuns:

"Un om avea doi fii. Şi, ducându-se la cel dintâi, i-a zis: Fiule, du-te astăzi şi lucrează în via mea.
29 Iar el, răspunzând, a zis: Mă duc, Doamne, şi nu s-a dus.
30 Mergând la al doilea, i-a zis tot aşa; acesta, răspunzând, a zis: Nu vreau, apoi căindu-se, s-a dus.
31 Care dintr-aceştia doi a făcut voia Tatălui? Zis-au Lui: Cel de-al doilea. Zis-a lor Iisus: Adevărat grăiesc vouă că vameşii şi desfrânatele merg înaintea voastră în împărăţia lui Dumnezeu."
Parabola grauntelui care creste fara stirea omului :"Cu imparatzia lui Dumnezeu este intocmai ca si cu omul, care a aruncat samantza pe pamant, si doarme si se trezeste, zi si noapte; iar samantza incoltzeste si creste, fara ca el insusi sa stie cum.Caci pamantul rodeste d la el singur:mai intai un fir d iarba, p urma face spicul, p urmaboabele, care umplu spicul; si cand rodul sa copt, indata se pune secera in el, pentru ca a sosit vremea secerisului."

| dragutzadeea a răspuns (pentru anad):

Multumesc mult, anad, pentru ca si eu aveam nevoie...

| Alexandra_Maria_Palade_1997 a răspuns:

Cauta in manualul de clasa a sasea la pagina o suta optzeci si sapte

| Eugen_Olea_1969 a răspuns:

Dumnezeu avea 2 fii si intr-o zi i-a rugat sa se duca sa lucreze via. Zicandu-i primului acesta a zis ca se duce dar nu s-a dus. Spunandu-i celui de-al 2-lea acesata a spus ca nu se duce dar s-a dus. Dumnezeu l-a intrebat pe Iisus cine i-a respectat voia si el a raspuns ca cel de-al 2-lea a respectat voia sa. Dumnezeu e ca si omul ii zice altuia sa faca ceva dar acesta cateodata respecta voia si cateodata nu o respecta. Sper sa- ti fi fost de ajutor