| Masca100 a întrebat:

In viziunea voastra,cum ar fi aratat viata fara Eminescu?
Ar mai fii fost bogata literatura romana? Ar mai fii avut atatia scriitori despre ce sa scrie? Am mai avea noi un poet atat de glorios?
Cum vedeti voi aceasta lume, daca Eminescu nu s-ar mai fii nascut niciodata?

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cînd pronunți sau scrii numele „Eminescu", este un sacrilegiu, o impietate să scrii românește așa cum o faci tu.
Noroc de „mască". Ce te-ai face fără ea?

| Wøodenpints a răspuns:

Având în vedere că mai mult de jumătate din pupulaţia româniei nu au citit în viaţa lor o poezie de Eminescu, iar ceilalţi au auzit de el doar în şcoală...cred că la fel.

| unknownn a răspuns:

Nici n-ar mai fi existat viata fara Eminescu.E posibil oare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca Eminescu nu s-ar fi nascut, atunci ar fi fost altul in locul lui, pentru ca Eminescu e un concept, e cel care a dat nastere literaturii romane.

| indiaqueen a răspuns:

Fara eminescu eu as fi trait la fel

| AndréwUrbansky a răspuns:

Mihai Eminescu este un poet cu care tara noastra se mandreste peste granita.Imi imaginez lumea sau chiar Romania doar cu cativa poeti dar fara eminescu tot ar fi rau... sper ca si tu crezi la fel

| LaMortella a răspuns:

Ar "fii" fost catastrofal.